02.06.2022 18:00
Trvanie do: 02.06.2022 20:00
Online podujatie
Podujatie
Krajina čitateľov

Plavky, opaľovák a kniha! - Ako navnadiť deti, aby neprestávali čítať ani v lete.

Učitelia so smiechom vravievajú, že v septembri sa im do škôl a škôlok vracajú prázdne hlávky. Je to tak. Avšak to vyprázdňovanie hlavičiek, ku ktorému počas leta dochádza je vlastne celkom veľké, a veru nie na zasmiatie. Vedeli ste, že počas jedného leta dieťa môže prísť až o tri mesiace jazykových zručností? Nemáme tým na mysli zoznam vybraných slov či stupňovanie nepravidelných prídavných mien. Máme na mysli obyčajné, prosté čitateľské zručnosti: sústredenie na text a schopnosť hlbšie mu rozumieť, slovná zásoba, ktorá zoširoka presahuje to, čo bežne používame v smskách. Toto sú zručnosti, ktoré potrebujú tréning, a aj počas leta.
Ale pozor - vy počas leta potrebujete pauzu! A my nechceme, aby ste na prácu mysleli ešte aj počas leta.
Preto pre vás máme parádny - a stále oddychový - liek. Je taký jednoduchý, až by sa vám možno nezdalo: presnejšie 4 až 6 prečítaných kníh za jedno leto.
Čože? To stačí? Veru stačí (máme na to dáta). Aby ste rozumeli, jedna obyčajná Pippi má v sebe takmer 30 tisíc slov. Anna zo Zeleného domu takmer 50 tisíc. A medzi nimi sú slová a vetné štruktúry, ktoré bežne v smskách nepoužívame. A sústredenie, och, to sústredenie, keď vás príbeh chytí za golier a nepustí! Toto je niečo, čo v septembri nedobehnete opakovaním - opakovať vieme akurát tie vybrané slová a pravidlá podmienkových viet.
Takže otázka znie jasne: ako ešte v júni navnadiť decká, aby si na prázdniny okrem plaviek zabezpečili aj dobrú knižku? Máme na to riešenie, k nemu znovu aj horu výborných knižných tipov, a možná přijde i kouzelník menom Stanka Opátová. 
-------------------------------
Na webinár sa registrujte na tomto linku:
https://forms.gle/1vgWXw34uHuKkTLu7
(Bez registrácie účasť na webinári nebude možná - nebudeme mať totiž kam zaslať link na samotný event.)
-------------------------------
OZ Krajina čitateľov sa snaží sa podporovať dospelých, aby spájali deti s knihami. Na Slovensku propaguje predovšetkým najaktuálnejšie vedecké výskumy v tejto oblasti a takisto sprostredkúva príklady dobrej praxe u nás a za hranicami. Je odborným garantom seriálu Knižkotipy - tajomstvo čítania (RTVS). Spoluorganizuje projekt Prečítané leto a tiež program triednych knižníc Naša trieda číta.