09.09.2020 19:00
Artforum, Kozia 20, Bratislava
Podujatie

Potraty - Dejiny slovenských kultúrnych vojen od Hlinku po Kuffu

Pozývame Vás na debatu s historikom Miloslavom Szabóom a Riou Gehrerovou z Denníka N o knihe Potraty - Dejiny slovenských kultúrnych vojen od Hlinku po Kuffu.
O potratoch a antikoncepcii sa v minulosti diskutovalo v rozdielnych súvislostiach - počnúc rodinnou politikou, nacionalistickými fantáziami o populačnom raste a národnom zdraví a sexuálnou revolúciou, ľudskými právami a genocídou končiac. Kniha historika Miloslava Szabóa prináša autentické dobové svedectvá a ukazuje, že dnešné spory o interrupcie nemožno oddeliť od polemík, ktoré sa tiahli celým 20. storočím.
Tešíme sa na stretnutie v kníhkupectve Artforum na Kozej.
[🎥]  Podujatie môžete sledovať aj online na Facebooku: 
Artforum
Hosťami večera budú:
→ Mgr. Miloslav Szabó, PhD.
Historik a germanista. Zaoberá sa históriou antisemitizmu a katolicizmu, ako aj kultúrnymi dejinami v stredoeurópskom priestore v 19. a 20. storočí. Je bývalý spolupracovník Židovského múzea v Prahe a Centra pre výskum antisemitizmu na Technickej univerzite v Berlíne, momentálne pôsobí na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Je autorom monografií Boh v ofsajde (Kalligram, 2004), Od slov k činom. Slovenské národné hnutie a antisemitizmus (1875 – 1922) (Kalligram, 2014), Rasa a vôľa. Alfred Rosenberg a mýtus 20. storočia (Kalligram, 2005), Klérofašisti. Slovenskí kňazi a pokušenie radikálnej politiky (1935 – 1945) (Slovart, 2019).
→ Ria Gehrerová
Vyštudovala žurnalistiku na Univerzite Komenského v Bratislave. Reportérkou Denníka N je od jeho vzniku a venuje sa domácim témam, právam žien a menšín.
*Kniha vyšla v knižnej edícii Denníka N.
[📚]  Knihu Potraty nájdete na našom webe:
https://www.artforum.sk/katalog/143862/potraty
[📖]  Knižnú ochutnávku nájdete na našom portáli medziknihami.sk:
https://medziknihami.dennikn.sk/clanky/medzi-populacnym-rastom-a-sexualnym-puritanstvom/