11.07.2024 14:00
Trvanie do: 11.07.2024 16:00
Podujatie
Malokarpatské nám. 9, 84103 Lamač

Prečítané leto

Aj tento sa Miestna knižnica Lamač v spolupráci s Rodinným centrom Obláčik zapája do projektu Prečítané leto. Pre deti sme pripravili dve stretnutia - v júli a v auguste.

Po prvýkrát sa stretneme vo štvrtok 11. júla od 14:00 do 16:00 na Malokarpatskom námestí v priestore Pod lipami.

Téma: Slová o mne: detské knihy, ktoré nám pomáhajú skúmať naše vnútro: čo nás teší, čo nás bolí, čo nám pomáha, čo nás povzbudzuje. Konkrétne sa budeme zaoberať slovami a aktivitami o bruchu

Čo je Prečítané leto?
Projekt Prečítané leto už niekoľko rokov úspešne bojuje proti prázdninovému útlmu. Nie je žiaden výmysel, že v septembri sa do škôl vracajú prázdne hlávky. Straty jazykových zručností, ku ktorým počas leta dochádza, sú ozaj veľké. Ide o fenomén nazývaný prázdninový útlm (z anj. summer slide), ktorý je vo svete už poriadne preskúmaný. Nejde vôbec o žiadne superschopnosti, ale základnú schopnosť sústrediť sa na text a lepšie mu porozumieť. Tieto zručnosti si však vyžadujú tréning.

Prázdninový útlme porazíte celkom jednoducho, ani by sa nezdalo – postačí 4 až 6 prečítaných kníh za celé leto. Či to stačí? Veru áno. Len si to predstavte, že taká jedna Pippi má v sebe takmer 30 tisíc slov. Anna zo Zeleného domu skoro 50 tisíc. Slová a vetné štruktúry, ktoré bežne nepovieme.