25.06.2024 18:00
Trvanie do: 25.06.2024 19:30
Letná čitáreň U červeného raka, Bratislava
Podujatie
Slovenské literárne centrum

Predstavenie bibliofílie A čo sa vám stalo?

Nová edícia bibliofílií Slovenského literárneho centra je o písaní píšucich autorov a autoriek. Ako prvá ju otvorila poetka Mila Haugová. Druhým zväzkom je kniha prozaičky a prekladateľky Ivany Dobrakovovej: A čo sa vám stalo?, v ktorej načiera do súkromia, dovnútra bipolárnej poruchy. Autorka píše: „A čo sa vám stalo? spýtal sa taxikár Delphine de Viganovej, keď mu povedala, že je spisovateľka. Nespýtal sa: A o čom píšete? Ani nepovedal: Ó, to je zaujímavé, tak spisovateľka, pozrime sa. Nie. Povedal: A čo sa vám stalo? Lebo ak niekto píše, ak niekto píše z nutnosti, čosi zlé sa mu muselo stať. Kniha sa volá Noc nič nezadrží, čítala som ju vo francúzštine, v češtine, nepreložila som ju, bohužiaľ, do slovenčiny, preložil ju niekto iný, Delphine de Viganová v nej píše o svojej bipolárnej matke, je to jedna z kníh, ktoré ma poznačili, pozerať sa na TO z perspektívy dieťaťa“.

Slovenské literárne centrum predstaví knihu spolu s jej autorkou utorok 25. júna o 18:00 v Letnej čitárni U červeného raka.
Moderátor: Dado Nagy
Hudobný hosť: Tereza Nováková
Vstup na podujatie je voľný.

Špecifikom edície je desať kľúčových slov a slovných spojení, ktoré tvoria bazálnu štruktúru textu. V prípade Ivany Dobrakovovej sú to slová: prijať, čím som, bipolárka, obsesia, určujúca skúsenosť, Bellevue, priamo v hlave, nočná mora, pravé ja, preniknúť k druhým a ticho.

Čítanie bibliofílie je poetickým, esejistickým aj estetickým zážitkom.