04.11.2023 17:00
Trvanie do: 04.11.2023 18:00
Slovenské literárne centrum
Podujatie
Slovenské literárne centrum, Filmový festival Jeden svet

Prezentácia bibliofílie Mily Haugovej

Nová edícia bibliofílií SLC je o písaní píšucich autorov a autoriek. Otvára ju poetka Mila Haugová. Zachytáva proces tvorby ako aktu sebahľadania a utvárania architektúry vnútorného sveta. Tvorba sa tak stáva duchovným vkladom do originality slovenskej literatúry a kultúry.

Podujatie a uvedenie knihy do života za prítomnosti autorky bude moderovať Dana Podracká.

Okrem autorky účasť potvrdil aj oceňovaný grafický dizajnér Palo Bálik, ktorý je autorom vizuálneho konceptu edície a priblíži, ako dizajn knihy vznikal.

Autorka píše: „Pýtam sa denne, keď čítam, vidím, pozorujem, vnímam všetko to v literatúre: Sme my posledná generácia, ktorá ešte stále nesie v sebe duchovné, duševné a telesné v nerozlučnej podobe? Rozmýšľam tak v nebezpečnej hodine vlkov medzi štvrtou a piatou ráno, keď sa zobúdzam zo smrteľných opakovaných snov o tom, že niekto iný píše moje básne, že neuchránim svojich blízkych pred každodennými nástrahami. Potom vstanem a napíšem : kto iný ako Ty by písal tak ako Ty (upokojenie : zastavenie tachykardie), kto iný by sa staral, ak nie ty, a začnem znova... padám... klesám... vstávam... padám... strácam sa... vstávam... padám... píšem“.

Čítanie bibliofílie je poetickým, esejistickým aj estetickým zážitkom.

Stigma: Písať vychádza v limitovanom počte a každý výtlačok bude číslovaný a podpísaný autorkou.

Vstup je voľný