20.06.2007 17:00
Kníhkupectvo Svet knihy, Obchodná 4, Bratislava
Podujatie

Prezentácia knihy Martiny Solčanskej Aprílové dievča

Vydavateľstvo Ikar Vás srdečne pozýva na krst knihy

Martiny Solčanskej Aprílové dievča.

 Tešíme sa na Vás

v stredu 20. júna 2007 o 17.00 h

 v kníhkupectve Svet knihy na Obchodnej ul. č. 4 v Bratislave (2. posch.)

 

Tlačová správa

 

Má štrnásť, je správne praštená a zaľúbená...

Aprílové dievča písala ako dvanásťročná

Bratislava 13. júna 2007- Autorka románu   Martina Solčanská písala Aprílové dievča ako dvanásťročná. Po rokoch zabudnutia si na staré ošúchané zošity, do  ktorých  príbeh zaznamenala,  spomenula. Text „dospelácky“ upravila do dnešnej podoby,  ale podstata a hlavné postavy zostali. Na svete je Aprílové dievča – pôvodný  slovenský román pre ...násťročné.

 

Jedno obyčajné, možno trochu bláznivé dievča práve opúšťa detstvo a zisťuje, čo je to byť dospelou. Učiteľka matematiky už nie je takým postrachom a otec si tiež nepýta každý deň žiacku knižku. Napriek tomu to nie je žiadna sranda, a aby toho nebolo málo, hneď v prvý deň na strednej škole sa posadí za ňu ten najkrajší chlapec na svete... Solčanská priznáva, že jej príbeh obsahuje aj celý rad skutočných udalostí: „Naozaj existuje niekto,  kto nahádzal palacinky za sporák, či preliezol susedovi do záhrady a vylial mu atrament do bazéna“.  Na otázku, prečo sa rozhodla napísať práve príbeh pre tínedžerky odpovedá: „ Ja som v dvanástich rokoch prečítala všetky úžasné dievčenské romány od Eleonóry Gašparovej, Kláry Jarunkovej a ďalších slovenských  autoriek. Mnohé dnešné dievčatá o týchto dielach nevedia a rodičia im kupujú príbehy Jessicy, ktorá nevie či má chodiť s Johnom, Mikeom alebo Terrym a aké šaty si má zobrať na školský bál. Ale naše dievčatá majú úplne iné problémy. Tak prečo nepísať aj o ich pocitoch? Autorka je presvedčená, že jej čitateľky jej budú rozumieť a že v knihe nájdu aj dobré rady – napríklad ako bojovať proti triednym kráskam.

Martina Solčanská (1981) – pochádza z Hlohovca. Prvé kontakty s písaním získala počas štúdia na gymnáziu v Trnave. Po absolvovaní štúdia histórie a žurnalistiky na UKF v Nitre pracuje ako redaktorka šoubiznisu v spoločenskom týždenníku. Nie je narodená v apríli.