30.06.2008 17:30
Kino Prameň v Trenčianskych Tepliciach
Podujatie

Prezentácia monografie Ján Kadár

Publikácia o Jánovi Kadárovi

bude slávnostne predstavená na Artfilme

 

V júni vydáva edičné oddelenie Slovenského filmového ústavu (SFÚ) v edícii Orbis Pictus monografickú publikáciu filmového historika Václava Maceka o slovenskom režisérovi Jánovi Kadárovi. Publikácia bude slávnostne po prvýkrát predstavená na 16. ročníku Medzinárodného filmového festivalu Artfilm, ktorý v programe uvedie aj štyri Kadárove filmy.

Život a tvorba Jána Kadára sú príbehom úspešného filmára, ktorý nakrútil divácky populárne filmy, ale aj experimentujúce diela. Zaradil sa k zakladateľským osobnostiam slovenskej kinematografie, bol spolutvorcom ur-vlny českého filmu, stal sa uznávaným tvorcom kanadského filmu, ale nemal žiaden „papier“ oprávňujúci ho k režírovaniu. Napriek tomu ako  jediný slovenský režisér získal Oscara a Zlatý glóbus za najlepší zahraničný film. Monografia Jána Kadára sleduje jeho životnú dráhu od detstva až po roky strávené v americkom exile. Analyzuje jeho celovečerné i krátkometrážne diela, sleduje súvislosti osobného a umeleckého života, demýtizuje spoluprácu Jána Kadára a Elmara Klosa, ponúka aj poznanie zákulisia tvorby v rôznych spoločenských a dobových kontextoch.

V knihe Ján Kadár je zreteľná snaha o rekonštrukciu životného osudu režiséra, neponúka len interpretácie jeho jednotlivých diel. Keďže Ján Kadár okrem Československa pôsobil aj na území USA a Kanady, zber materiálu a príprava publikácie boli mimoriadne náročné. „Bola to úplne nová skúsenosť. Kadár bol pre mňa prvou osobnosťou, ktorá si vyžadovala tradičný historický výskum. Bol som postavený pred tvorcu, ktorý mal v pražskom Národnom filmovom archíve filmy, ale ako keby nič iné o ňom neexistovalo. Nemal som žiadne dokumenty a doklady, všetko som musel namáhavo hľadať. Vo svojom poctivom výskume som absolvoval rozhovory s pamätníkmi, cesty do archívov a všetkých možných inštitúcií, ktoré mohli mať niečo o Kadárovi a jeho tvorbe. Bolo to absolútne výnimočné, aj keď veľmi namáhavé,“ spomína si na pátranie po informáciách o Jánovi Kadárovi v rozhovore pre mesačník Film.sk filmový historik Václav Macek. Pri svojom výskume niekoľkokrát vycestoval aj do Kanady a USA, kde sa mu v Americkom filmovom inštitúte podarilo získať magnetofónové pásky s nahrávkami Kadárových prednášok a rozhovorov so študentmi z rokov 1978 a 1979. Okrem analýz filmov známych svetových režisérov sa v týchto nahrávkach objavili často aj jeho osobné postrehy, ktoré pomohli rekonštruovať Kadárove názory a životný príbeh,“ pokračuje Václav Macek. Vďaka nevšednému úsiliu autora publikácia obsahuje doteraz neznáme informácie z Kadárovho života a jej súčasťou je unikátny obrazový materiál.

Monografia vychádza pri príležitosti nedožitých 90 rokov Jána Kadára, ktoré sme si pripomenuli v apríli. Jej prezentácia sa uskutoční v pondelok 30. júna 2008 o 17.30 hod. v kine Prameň v Trenčianskych Tepliciach počas 16. ročníka MFF Artfilm, osobne ju predstaví autor knihy Václav Macek. Súčasťou prezentácie bude projekcia legendárneho „oscarového“ filmu Obchod na korze (1965) režisérskej dvojice Ján Kadár a Elmar Klos. Na festivale sa premietnu aj ďalšie Kadárove filmy, a to Katka (1949), Smrť sa volá Engelchen (1963) a Touha zvaná Anada (1970).

 

 

V juni vydava edicne oddelenie Slovenskeho filmoveho ustavu (SFU)
monograficku publikaciu Jan Kadar, ktorej autorom je filmovy historik
Vaclav Macek. Publikacia bude po prvykrat slavnostne predstavena na 16.
MFF Artfilm v pondelok 30. juna 2008 o 17.30 hod. v kine Pramen v
Trencianskych Tepliciach a bude spojena s projekciou legendarneho
"oscaroveho" filmu Obchod na korze. Publikaciu predstavi jej autor
Vaclav Macek, ktory zarove uvedie aj film. Sucastou Artfilmu budu aj
projekcie dalsich troch Kadarovych filmov.