12.03.2018 18:00
Trvanie do: 12.03.2018
A4 - nultý priestor súčasnej kultúry, Karpatská 2, Bratislava
Podujatie

Štefánik (Poézia demokracie)

„Demokracia je organizovaná myšlienka, to je idea proti chaosu.“ Milan Rastislav Štefánik patril k zakladateľom československého štátu, ktorého kladný postoj k demokratickým hodnotám bol jasne čitateľný. 

Významné činy na poli vedeckom a zahranično-politickom, i samotná smrť, sa stali inšpiráciou pre poetickú tvorbu u mnohých dobových českých a slovenských básnikoch. Ako vnímali postavu Štefánika v umeleckom priestore? A aký je vôbec jeho odkaz pre súčasnosť? Okrem toho však nazrieme aj do sveta, v ktorom konšpiračné weby živia príbeh o politickej vražde Štefánika.

Poézia demokracie je multižánrový kultúrno-vzdelávací formát o spoločnosti, histórii a literatúre, ktorý cez slovenskú angažovanú poéziu približuje v čase 100. výročia vzniku ČSR a narastania krajnej pravice a krajnej ľavice, význam demokracie, ako doposiaľ najvhodnejšieho spoločenského zriadenia.

Moderuje Lukáš Krajčír (FiF UK), diskutujú historik Michal Kšiňan (HÚ SAV), učiteľ dejepisu Juraj Smatana (Gymnázium Považská Bystrica), literárny vedec Peter Zajac (ÚSL SAV)

Z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.
Organizátori: Ladon, A4 – priestor súčasnej kultúry, Projekt Batyskaf.