14.03.2021 18:00
Online
Podujatie

Tisovi poza chrbát - O odpore voči ľudáckemu režimu

14. marca 2021 uplynie 82 rokov od vyhlásenia ľudáckej slovenskej republiky. O tomto štátnom útvare sa dodnes šíria mnohé mýty a nepravdy. Na niektoré z nich si bližšie posvietia hostia kníhkupectva Artforum a vydavateľstva HADART Publishing v diskusii o vojnovej Slovenskej republike už túto nedeľu.
Diskutovať budú etnologička Dr. Monika Vrzgulová z @uesasav, ktorá sa dlhodobo vedecky venuje otázke obrazu holokaustu a vojnového slovenského štátu v našej pamäti a historik Dr. Martin Posch z @historysav, ktorého výskum sa zameriava na špeciálne výsadky na okupované územie Československa a činnosťou západných spravodajských služieb. Diskusiu bude moderovať historik Jakub Drábik.
Kniha Tisovi poza chrbát predstavuje príbehy odporu voči ľudáckemu režimu, ktoré pootvoria dvere do neprebádaného sveta malých aj veľkých hrdinských činov obyčajných ľudí. Slovenskí vedci a publicisti píšu o viac i menej známych osobnostiach, ktoré sa nebáli postaviť Tisovi, gardistom ani vlastnému strachu. O jednotlivcoch, ktorí mali silu, odhodlanie a odvahu konať „poza Tisov chrbát“. Dočítate sa o študentoch, ktorí sa nepoddali štátnej propagande, o ženách, ktoré bojkotovali potratovú politiku, o diplomatoch, ktorí neposlúchli svojich nadriadených, o vojakoch, ktorí sa búrili proti ľudáckym veliteľom, o rodinách, ktoré napriek hrozbe pomáhali spojeneckým pilotom aj ženách a mužoch, ktorí riskovali svoje životy v boji proti režimu so zbraňou v ruke. Ako bonus kniha prináša text o Jozefovi Tisovi a jeho interakciách so židovskou komunitou – od kamarátov z detstva a spolužiakov, cez donorov či nadriadených, až po lekárov a právnikov, s ktorými bol jeho život prepletený.
V debate sa tiež cez titul Holokaust okolo nás od Moniky Vrzgulovej a Petra Salnera pozrieme na roky 1938-1945 v kultúrach spomínania. Pochopenie následkov holokaustu toitž vyžaduje nielen poznať osudy, počty a mená zavraždených, ale aj to, ako toto historicky relatívne krátke obdobie ovplyvnilo život preživších a ich potomkov.
Podujatie vám prinášajú v spolupráci Kníhkupectvo Artforum a Hadart Publishing.
HOSTIA:
Monika Vrzgulová
Martin Posch
MODERUJE:
Jakub Drábik
_
Online vysielanie sledujte v nedeľu 14.3. o 18:00 na Facebooku: @KnihkupectvoArtforum
facebook.com/KnihkupectvoArtforum