16.03.2007 10:00
Kaviareň Štefanka v Bratislave
Podujatie

Tlačová konferencia s básnikom Milanom Rúfusom

Stretnutie s básnikom Milanom Rúfusom, ktoré sa pri príležitosti vydania jeho najnovšej zbierky básní VERNOSŤ, uskutoční v piatok 16.marca 2007 o 10.00 v kaviarni Štefánka v Bratislave..
 
Milan Rúfus je náš slovenský fenomén. Mal by byť všade, aj keď práve on o to nemá záujem. Jeho poézia pre dospelých vychádza na Slovensku v desaťtisícových a poézia pre deti v stotisícových nákladoch

 

V pondelok 5. marca 2007 vydá vydavateľstvo Slovenský spisovateľ novú, v podstate neočakávanú, básnickú zbierku Milana Rúfusa pod názvom VERNOSŤ. Autor ju totiž napísal prekvapujúco ako pokračovanie svojej básnickej výpovede v knihe BÁSEŇ A ČAS, ktorú v roku 2005 označil za svoj osobný nepatetický testament.

V novembri minulého roku som sa dozvedel, že Milan Rúfus pracuje na novej zbierke básní – uviedol pre TASR riaditeľ Slovenského spisovateľa Martin Chovanec.  Správa ma mimoriadne potešila. Koncom roku sme už mali k dispozícii takmer hotový rukopis, ktorého ilustrovanie sme podľa autorovho želania zverili akademickému maliarovi Ivanovi Pavlemu. Ten už v januári oboznámil Milana Rúfusa so svojou predstavou – akryl a olej na mosadzi, medi a bronze. Milan Rúfus bol veľmi spokojný, maľby mu pripomínali staré inkunábuly. Všetci traja sme sa zhodli v tom, že kniha VERNOSŤ bude aj dizajnovo, nielen výpoveďou, pokračovaním doteraz najúspešnejšej básnickej zbierky autora BÁSEŇ A ČAS.

Jej polygrafické spracovanie sme zverili tlačiarni Svornosť v Bratislave, ktorá ju vytlačila v krátkom čase a vo výbornej kvalite. Koncom tohto týždňa nám ju privezú do skladu a od pondelka už bude rozvážaná do kníhkupectiev na celom Slovensku. V bratislavskej kaviarni Štefánka organizujeme vďaka sponzorom 16. marca 2007 historicky druhú tlačovú konferenciu Milana Rúfusa, či skôr stretnutie priateľov tohto veľkého básnika. Aj preto sme sa tak ponáhľali s vydaním knihy, chladnejšie počasie lepšie vyhovuje básnikovmu zdravotnému stavu. Záujem o stretnutie už prejavil prezident SR pán Ivan Gašparovič, pozveme, pravdaže, aj ministra kultúry pána Mareka Maďariča a všetkých novinárov, ktorí budú mať záujem. Veď Milan Rúfus je nielen ojedinelá morálna autorita v našom kultúrnom živote, ale doslova slovenský fenomén. Jeho poézia pre dospelých vychádza v desaťtisícových a poézia pre deti dokonca v stotisícových nákladoch. To nemá obdobu  v žiadnej inej krajine. Chronickými chorobami sužovaný 78-ročný básnik sa pritom popularite doslova vyhýba, dodáva riaditeľ Slovenského spisovateľa Martin Chovanec.

Kniha VERNOSŤ, rovnako ako aj kniha BÁSEŇ A ČAS, obsahuje 39 básní. Okrem titulnej básne Vernosť sú ostatné básne rozčlenené do piatich častí: Rámcová kompozícia, Domov a čas - Báseň a svet, Dedikácie, Poďakovanie, Rámcová kompozícia II. Kniha je v tvrdej plátennej väzbe s razbou, vytlačená na exkluzívnom 150 g papieri GardaPat s jemným pieskovým odtieňom, opatrená prebalom z jemne žltého 135 g papiera Surdalin. Každá kniha je osobitne balená v priesvitnej fólii. Vydavateľ plánuje vydať knihu v 10 000 náklade. Začína s prvou tlačou vo výške 6000 výtlačkov.

Práve pri predchádzajúcej knihe Milana Rúfusa BÁSEŇ A ČAS sme sa prvýkrát stretli s tým, že takúto exkluzívnu knihu začali aj slovenskí podnikatelia pokladať za darčekový predmet,  dodáva Martin Chovanec a ďalej vysvetľuje: Darčekovým predmetom, ktorejkoľvek firmy, ktorého hodnotu si môže podnikateľ plne zahrnúť do nákladov, nemusia byť vždy len popolníky, kalendáre, perá, vreckové svietidlá a hrnčeky s potlačou, ale aj takáto exkluzívna kniha opatrená trebárs nalepeným logom firmy. Veľmi ma teší, že niektorí slovenskí podnikatelia si to uvedomili.

Bratislava

28. februára 2007