04.02.2020 18:00
Artforum Košice
Podujatie

Tomáš Forró v Artfore

Je plná neuveriteľných, ale pravdivých príbehov, ktoré prežili - a naďalej prežívajú - ľudia v ukrajinskom Donbase, spustošenom vojnou.
Tomáš Forró dokázal to, čo sa žiadnemu inému novinárovi nepodarilo: získal si dôveru ľudí z oboch bojujúcich strán, ktorí ho vzali k sebe, do zákopov aj do bytov, kde s nimi prežíval bombardovanie a kde mu rozprávali svoje osudy.
Na počiatku bol autorov zámer pokúsiť sa porozumieť záhade, ako vzniká vojna, pochopiť korene zla. Túto záhadu sa mu podarilo rozlúštiť, ale podarilo sa mu ešte oveľa viac: napísať strhujúci ľudský príbeh, ktorý je natoľko nepravdepodobný, že môže byť len pravdivý. (Martin M. Šimečka)

Pozývame vás na prezentáciu knihy Donbas. Svadobný apartmán v hoteli vojna a diskusiu s jej autorom, reprtérom Tomášom Forróom v utorok 4.februára od 18:00 do košického kníhkupectva Artforum na Hlavnej 87.
Debatu moderuje režisér a dokumentarista Paľo Pekarčík.

Tomáš Forró je nezávislý reportér, ktorý posledné tri roky pôsobil v bojovej zóne východnej Ukrajiny, a to najmä na územiach kontrolovaných separatistami, kde ako jediný západný novinár, ktorý tam nepracuje pre ruskú propagandu.
Jeho texty sa bežne publikujú v štyroch ďalších jazykoch, bol nominovaný na českú Novinársku cenu a je držiteľom aj troch slovenských.
Jeho kniha Donbas. Svadobný apartmán v hoteli Vojna prináša príbehy zachytávajúce dramatické životy počas ukrajinského konfliktu, ktorý trvá už päť rokov.
Večer organizujeme v spolupráci s Denník N. 
FB podujatie nájdete tu.