23.06.2022 17:00
Medická záhrada v Bratislave
Podujatie
Staromestská knižnica Bratislava a ASPEKT

Trampoty s rodičovstvom: Čítanie z kníh pre deti aj dospelých o (ne)typických malých ľuďoch

Pri tom, ako rastieme či vychovávame, sa objavuje veľa naliehavých otázok. Tak napríklad:
 

„Sú dievčatá a chlapci z iných planét?“ Zvyknú sa pýtať detské, tínedžerské aj dospelácke časopisy.

„Prečo som sa cítila taká zraniteľná?“ Zamýšľala sa pri výchove dcéry právnička a spisovateľka Marianne Grabrucker v knihe Typické dievča?.

„Môžu ockovia plakať? Ako plačú ockovia?“ Potom si Hanka, hrdinka knihy Typické dievča?, nechala od otca predviesť, ako plače.

„Vlk sa oblizol a ľudským hlasom povedal: A čo keby som ťa od samej lásky zjedol? Karkulka mu na to trasúcim sa hláskom povedala: A čo ak som nestráviteľná?“ Nerozprávkový rozhovor napísala Jana Juráňová v knihe Iba baba.
 

Týmto a ďalším zvedavým otázkam sa budeme venovať na podujatí pre deti a ich dospelých Trampoty s rodičovstvom.

KEDY: štvrtok 23. júna 2022, 17.00

KDE: Letná čitáreň, Medická záhrada, Bratislava

Prečítame si z kníh o kamarátstve a hračkách, o detstve, dospievaní aj o výchove. V podaní bábkoherečiek Margaréty Nosáľovej a Adely Dukátovej ožijú knihy Ružový a modrý svet, Typické dievča?, Iba baba, Minka a Pyžaminka a ďalšie. Porozprávame sa trošku aj o tom, že veru nie všetko je ružové a modré, čo sa blyští, pretože ženy a muži nežijú na opačných póloch. Podujatie z cyklu Čítanie v tráve moderuje Jana Cviková.

 

Narodilo sa dieťa, je tu nová žena. Jej budúcnosť bude vyzerať inak.

Takýmito a podobnými myšlienkami som sa zaoberala ja, moje priateľky a známe, keď sa narodila moja dcéra. Bolo to ako pri vstupe do nového školského roka, ako pri zmene pracoviska alebo na začiatku nového vzťahu – všetko malo byť inak a lepšie. Všetkým chybám, aspoň tým, o ktorých sme si mysleli, že ich poznáme, sa bolo treba vyhnúť. Chcela som sa správať premyslene a starostlivo, pokojne a vyrovnane, aby mohla vyrásť „nová žena“.

V súlade s príslušnými teóriami o socializácii som pri tom vychádzala z predstavy, že výchova robí ženu a muža. S mojou dcérou malo byť všetko inak. Nemala dospieť na takú ženu, akými sme sa stali my, ženy narodené v povojnovom období. Nechcela som, aby od mužov svojej generácie strpela vo vzdelaní, v povolaní a v osobných vzťahoch to isté čo my; nechcela som ani, aby bola milá, aby si to, čo si myslí, nechávala pre seba a usmievala sa namiesto toho, aby vyjadrila svoj nesúhlas. Nechcela som, aby vždy a všade svoje myšlienkové pochody trikrát preskúmala, kým vysloví stručnú vetu, na rozdiel od zdĺhavých vývodov svojich kolegov, ktorí zopakujú trikrát povedané ešte raz. Nechcela som, aby visela s veľkou láskou na mužovi, ktorý jej môže nadávať a kritizovať ju tak dlho, až bude sama zo seba zúfalá. Chcela som zabrániť tomu, aby jej profesné plány dopadli skromne, aby sa orientovali podľa ženskej „reality“. Mala siahať po hviezdach.

Takto začína knihu Typické dievča? nemecká feministka a spisovateľka Marianne Grabrucker, ktorá si začala písať denník, keď sa jej narodila dcéra. Ako to nakoniec prebiehalo a prečo to nebolo také jednoduché?

Zistíte 23. júna v Medickej záhrade v Bratislave a v knihe Typické dievča? Denník o prvých troch rokoch života.

Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

  • Letná čitáreň Medická záhrada je otvorená od 13. 6. do 31. 8. 2022, v pracovné dni od 10.00 do 18.00 a v sobotu od 10.00 do 14.00.
  •  50 titulov novín a časopisov v slovenskom a cudzom jazyku
  •  bezplatné požičiavanie kníh v Staromestskom knižnom kolotoči. Knižky budú pravidelne doplňované do knižného domčeka.
  •  príjemný relax v tieni stromov a bohatý kultúrny program
  •  Letná čitáreň je umiestnená pri východnej bráne (vchod z Poľnej ulice)
  •  služby sú bezplatné a vstup na podujatia je voľný