07.02.2022 18:00
Trvanie do: 14.02.2022 19:00
Online
Podujatie

Týždeň slovenskej Poviedky

Literárnu súťaž Poviedka vyhlasuje už od roku 1996 vydavateľstvo KK Bagala. Počas celého týždňa vám predstavíme finalistov a finalistky jubilejného 25. ročníka súťaže.
𝗣𝗼𝗱𝘂𝗷𝗮𝘁𝗶𝗮 𝘀𝗮 𝗯𝘂𝗱𝘂́ 𝘃𝘆𝘀𝗶𝗲𝗹𝗮𝘁̌ 𝘃𝘇̌𝗱𝘆 𝗼 𝟭𝟴:𝟬𝟬 na facebookových stránkach literarnyklub.sk a vydavateľstva KK Bagala.
Týždeň slovenskej Poviedky moderuje Koloman Kertész Bagala.  

𝗣𝗥𝗢𝗚𝗥𝗔𝗠 
07.02.2022 - Daša Krištofovičová
08.02.2022 - A. Rasin  
09.02.2022 - Kristián Lazarčík
10.02.2022 - Michaela Macejková 
11.02.2022 - Viliam Nádaskay
12.02.2022 - Miroslava Kuľková
13.02.2022 - Jana Šturdíková
14.02.2022 - Jana Turzáková

𝟬𝟳.𝟬𝟮.𝟮𝟬𝟮𝟮
𝗗𝗮𝘀̌𝗮 𝗞𝗿𝗶𝘀̌𝘁𝗼𝗳𝗼𝘃𝗶𝗰̌𝗼𝘃𝗮́
Narodila sa v Nitre, vyštudovala tvorbu hračiek a dekoratívnych predmetov na ŠUV v Kremnici a potom bábkarskú scénografiu a technológiu na VŠMU v Bratislave a na DAMU v Prahe.
Venuje sa réžii. Režírovala a vytvorila scénografiu k inscenácii Deklarácia nezávislosti v Slovenskom národnom divadle.
V súťaži Poviedka už bola ocenená v roku 2013 za text Gejza a v roku 2020 za text Veľká kniha debilov.
𝑈𝑘𝑎́𝑧̌𝑘𝑢 𝑜𝑐𝑒𝑛𝑒𝑛𝑒𝑗 𝑝𝑜𝑣𝑖𝑒𝑑𝑘𝑦 “𝐽𝑖𝑧̌𝑖𝑠̌𝑖, 𝐾𝑟𝑖𝑠𝑡𝑎!” 𝑐̌𝑖́𝑡𝑎 𝐿𝑢𝑐𝑖𝑎 𝐻𝑢𝑟𝑎𝑗𝑜𝑣𝑎́.

𝟬𝟴.𝟬𝟮.𝟮𝟬𝟮𝟮
𝗔. 𝗥𝗮𝘀𝗶𝗻
Už druhýkrát sa teší z prémie v súťaži Poviedka, prvýkrát to bolo v roku 2016. Samozrejme, že sa odvtedy (aj dovtedy) v živote čo-to stalo. Ani na Slovensku už nežije (ale nie je ďaleko), aj pandémiu možno prežije (ak sa raz skončí), aj kávi si stále užije. Neprestáva žasnúť nad možnosťami, ktoré ponúka život aj slovo, či už napísané, alebo povedané.
𝑈𝑘𝑎́𝑧̌𝑘𝑢 𝑜𝑐𝑒𝑛𝑒𝑛𝑒𝑗 𝑝𝑜𝑣𝑖𝑒𝑑𝑘𝑦 “𝐵𝑎𝑏𝑖𝑒 𝑙𝑒𝑡𝑜” 𝑐̌𝑖́𝑡𝑎 𝐿̌𝑢𝑏𝑜 𝐵𝑢𝑘𝑜𝑣𝑦́.

𝟬𝟵.𝟬𝟮.𝟮𝟬𝟮𝟮
𝗞𝗿𝗶𝘀𝘁𝗶𝗮́𝗻 𝗟𝗮𝘇𝗮𝗿𝗰̌𝗶́𝗸
Má dvadsaťdva, jeho morálka je v pohode, na hlave má čerstvo odfarbené blond a našťastie už nepripomínajú ošťatú slamu. Je stále rovnako vychudnutý ako protagonistka jeho poviedky, miesto pásikavého oblečenia teraz radšej nosí čiernu, píše, odkedy sa to naučil, súťažne asi od sedemnástky po tom, ako nabral nejaké sebavedomie (alebo ho stratil úplne?).
Žije v Piešťanoch, prechodne v Bratislave, kde v tomto období študuje scenáristiku a dramaturgiu na VŠMU. Katarzné momenty dosahuje predovšetkým pri tvrobe, tá pre neho predstavuje úplnú slobodu.
𝑈𝑘𝑎́𝑧̌𝑘𝑢 𝑜𝑐𝑒𝑛𝑒𝑛𝑒𝑗 𝑝𝑜𝑣𝑖𝑒𝑑𝑘𝑦 “𝑍𝑟𝑎𝑧𝑒𝑛𝑖𝑛𝑎” 𝑐̌𝑖́𝑡𝑎 𝐿𝑢𝑐𝑖𝑎 𝐻𝑢𝑟𝑎𝑗𝑜𝑣𝑎́.

𝟭𝟬.𝟬𝟮.𝟮𝟬𝟮𝟮
𝗠𝗶𝗰𝗵𝗮𝗲𝗹𝗮 𝗠𝗮𝗰𝗲𝗷𝗸𝗼𝘃𝗮́
Niekoľko stanovísk po celom Slovensku, no niekde nie je tak celkom doma. Z úcty k predkom sa vracia na roviny Záhoria. Literatúre sa venuje teoreticky (pár článkov a esejí, ktoré vyšli časopisecky alebo odzneli v éteri Rádia Litera) aj prakticky (zopár literárnych súťaží s menším či väčším úspechom, najvýznamnejším je prebojovanie sa do zborníka Poviedka 2019).
Slovenčinárka, ktorá nie je slovenčinárkou a po víkendoch maľuje.
𝑈𝑘𝑎́𝑧̌𝑘𝑢 𝑜𝑐𝑒𝑛𝑒𝑛𝑒𝑗 𝑝𝑜𝑣𝑖𝑒𝑑𝑘𝑦 “𝐷𝑒𝑠𝑎𝑡̌ 𝑠𝑡𝑢𝑝𝑛̌𝑜𝑣 𝑛𝑎𝑑 𝑛𝑢𝑙𝑜𝑢” 𝑐̌𝑖́𝑡𝑎 𝐸𝑣𝑎 𝑀𝑜𝑟𝑒𝑠.

𝟭𝟭.𝟬𝟮.𝟮𝟬𝟮𝟮
𝗩𝗶𝗹𝗶𝗮𝗺 𝗡𝗮́𝗱𝗮𝘀𝗸𝗮𝘆
Narodil sa v Košiciach, vyrástol v Nitre, žije v Bratislave. Pracuje v Ústave slovenskej literatúry SAV. Vyšli mu zbierky poézie Vynechaný spoj (2018) a Zmyslov zbavovaný (2021). Redaktor internetového časopisu Platforma pre literatúru a výskum. Bol spolueditorom antológie súčasnej literárnej kritiky Kritická ročenka v rokoch 2019 - 2021.
𝑈𝑘𝑎́𝑧̌𝑘𝑢 𝑜𝑐𝑒𝑛𝑒𝑛𝑒𝑗 𝑝𝑜𝑣𝑖𝑒𝑑𝑘𝑦 “𝐼𝑛𝑧̌𝑖𝑛𝑖𝑒𝑟 𝑙̌𝑢𝑑𝑠𝑘𝑦́𝑐ℎ 𝑑𝑢𝑠̌𝑖́” 𝑐̌𝑖́𝑡𝑎 𝐿̌𝑢𝑏𝑜 𝐵𝑢𝑘𝑜𝑣𝑦́.

𝟭𝟮.𝟬𝟮.𝟮𝟬𝟮𝟮
𝗠𝗶𝗿𝗼𝘀𝗹𝗮𝘃𝗮 𝗞𝘂𝗹̌𝗸𝗼𝘃𝗮́ / 3. miesto
Narodila sa v Košiciach, momentálne pôsobí ako výskumná pracovníčka vo VITRI Centre of Excellence pri Univerzite Karlovej v Prahe. Publikovala v časopisoch Dotyky, Slnečník, Glosolália či Týždeň. Umiestnila sa na prvých priečkach niekoľkých literárnych súťaží (2012 Jašíkové Kysuce a Literárna Senica, 2014 a 2015 Literárna súťaž Jána Kollára) a na niekoľkých ďalších bola ocenená (Medziriadky, Literárny Zvolen a i.).
Vo svojej poviedkovej tvorbe sa často vracia do post-konfliktných krajín, kde skúma ľudské osudy a vzťahy v hlboko rozdelených spoločnostiach.
𝑈𝑘𝑎́𝑧̌𝑘𝑢 𝑜𝑐𝑒𝑛𝑒𝑛𝑒𝑗 𝑝𝑜𝑣𝑖𝑒𝑑𝑘𝑦 “𝑉𝑟𝑎𝑛𝑦 𝑆𝑎𝑟𝑎𝑗𝑒𝑣𝑎” 𝑐̌𝑖́𝑡𝑎 𝐿𝑢𝑐𝑖𝑎 𝐻𝑢𝑟𝑎𝑗𝑜𝑣𝑎́.

𝟭𝟯.𝟬𝟮.𝟮𝟬𝟮𝟮
𝗝𝗮𝗻𝗮 𝗦̌𝘁𝘂𝗿𝗱𝗶́𝗸𝗼𝘃𝗮́ / 2. miesto
Vyštudovala dramaturgiu a fotografiu. Rada fotí, robí divadlo a pracuje s pohyblivým obrazom – strihá, točí, píše. Je autorkou fotografickej knihy Chateaux po našom. Je spoluzakladateľkou nezávislého divadla Non.Garde. Žije v Bratislave, momentálne je na voľnej nohe.
𝑈𝑘𝑎́𝑧̌𝑘𝑢 𝑜𝑐𝑒𝑛𝑒𝑛𝑒𝑗 𝑝𝑜𝑣𝑖𝑒𝑑𝑘𝑦 “𝑁𝑒𝑐ℎ𝑡𝑦” 𝑐̌𝑖́𝑡𝑎 𝐸𝑣𝑎 𝑀𝑜𝑟𝑒𝑠.

𝟭𝟰.𝟬𝟮.𝟮𝟬𝟮𝟮
𝗝𝗮𝗻𝗮 𝗧𝘂𝗿𝘇𝗮́𝗸𝗼𝘃𝗮́ / 1. miesto
Narodila sa a vyrástla v Poprade. Vyštudovala psychológiu a pracuje na univerzite ako vedecko-výskumná pracovníčka. Ako mama dvoch malých detí len málo rozhoduje o svojom čase a myšlienkach, písanie je pre ňu v súčasnosti jej jedinou vlastnou izbou. Stojí, odkedy ešte na základnej škole získala svoje prvé čestné uznanie v literárnej súťaži (za agitačnú protidrogovú poviedku).V súťaži Poviedka získala ocenenie po tretíkrát (prémia a dve Hlavné ceny). Veľmi by chcela napísať hrubý generačný román, viac to však pripomína podivnú rodinnú kroniku.
𝑈𝑘𝑎́𝑧̌𝑘𝑢 𝑜𝑐𝑒𝑛𝑒𝑛𝑒𝑗 𝑝𝑜𝑣𝑖𝑒𝑑𝑘𝑦 “𝑁𝑜𝑠𝑛𝑒́ 𝑚𝑢́𝑟𝑦” 𝑐̌𝑖́𝑡𝑎 𝐸𝑣𝑎 𝑀𝑜𝑟𝑒𝑠.
__
Podujatia organizuje občianske združenie literarnyklub.sk a vydavateľstvo KK Bagala.
Hlavným partnerom podujatia je Fond na podporu umenia, a partneri Nová Cvernovka, Literárne informačné centrum a LITA, autorská spoločnosť.