04.07.2024 18:00
Podujatie
SNG, Rázusovo nábrežie 2, 81102 Bratislava, Slovakia

Ukrajinský knižný klub v SNG: Čítame kultové Mesto od Pidmohyľného

Mesto, prelomové dielo významného ukrajinského spisovateľa Valeriana Pidmohyľného (1901 – 1937), sa odohráva v Kyjive v 20. rokoch 20. storočia, ale jeho téma je nadčasová. Je to večný príbeh mladého človeka, ktorý hľadá svoje miesto v živote.
 
Spisovateľ a prekladateľ Valerian Pidmohyľnyj pochádzal z Donbasu. Roku 1934 bol boľševikmi uväznený a o tri roky popravený. Bol jednou z mnohých obetí represií, ktorým bola ukrajinská kultúra v ZSSR vystavená v 30. rokoch 20. storočia. Román Mesto smel byť znovu vydaný až koncom 80. rokov minulého storočia. V uplynulých rokoch kniha vychádza v prekladoch po celom svete.
 
Hostia:
Miroslav Tomek (CZ), prekladateľ románu, ukrajinista
Anna Siedykh (UKR), poetka, kultúrna manažérka
Michal Hvorecký (SK), Goethe-Institut
 
Účasť na knižnom klube je možná aj bez predchádzajúcej znalosti príslušných kníh – môžete sa k nám jednoducho pridať a hľadať zaujímavé knižné tipy! Uvítame aj vaše nápady na ďalšie tituly. Podujatie je pravidelným programom Goethe-Institut Slovensko: https://www.goethe.de/ins/sk/sk/ver.cfm?event_id=24798754
Dramaturgia: Anna Siedykh a Michal Hvorecký
Sprievodné podujatie k výstave V oku búrky. Umenie secesie na Ukrajine bude tlmočené a koná sa v slovenčine, češtine a ukrajinčine.
Vstup voľný. Viac info tu: https://sng.sk/.../ukrajinsky-knizny-klub-v-sng-citame...
___________________________________________________________
Валер’ян Підмогильний: Місто
Валер’ян Підмогильний (1901—1937) — український письменник і перекладач, один з найвидатніших прозаїків українського «розстріляного відродження».
Роман «Місто», завершений у 1927 році, став першим урбаністичним твором в українській літературі з новими героями, проблематикою та манерою оповіді. В ньому автор описав молодь, яка на початку 1920-х років тисячами потягнулася з сіл, щоб завоювати та зробити своїм українське місто. Письменник показує бажання молодих селян «вийти в люди», аналізує їхню психологію, розповідає про конфлікт, який розгоряється між людьми з різними світоглядами. Після масових репресій інтелігенції 1930-х років, під які потрапив також і Валер’ян Підмогильний, роман «Місто», як і інші твори письменника, був заборонений до 1989 року.
Miroslav Tomek (CZ)
Anna Siedykh (UKR),
Michal Hvorecký (SK)
Модератори: Міхал Гворецький та Анна Сєдих.
Вхід вільний.