15.11.2022 18:00
Baudelaire Bar, Panská 6, Bratislava
Podujatie

Uvedenie knihy reportéra Forbesu Milana Čupku: What is huncút?

Pozývame Vás na uvedenie novej knihy reportéra Forbesu Milana Čupku - What is huncút? O slovenských kolóniách v USA sa s autorom porozpráva Tomáš Hudák, na hostí čaká aj welcome drink, špeciálny americký playlist a malá fotovýstava k téme knihy.
 
Knihu si môžete kúpiť a nechať podpísať priamo na mieste alebo už aj dnes v predpredaji tu: https://www.forbes.sk/kniha/predpredaj-what-is-huncut/
 
O knihe What is huncút?
Slovenskí emigranti, ktorí sa postarali o najdlhší súdny proces štátu New York od roku 1683. Policajný riaditeľ Matovič z Humenného, ktorý bojoval s talianskou mafiou spolu s dolapiteľom Al Caponeho. Slovenskí farmári z Arkansasu, ktorých dávali v kongrese za vzor pri potláčaní segregácie na juhu. Ale aj Novozámčanka, ktorá bola očitou svedkyňou najslávnejšej prestrelky divokého západu.
Všetky tieto príbehy autor objavil pri mapovaní stôp po slovenských mestečkách v Spojených štátoch amerických. V jeho reportážach sa prenesiete na malebné floridské predmestie Slavia, k družnej arkansaskej farmárskej komunite Slovak, do moderného developerského mesta na pobreží astronautov, k megalomanskému projektu na newyorskom Long Islande, ale aj k osudu jedného z prvých slovenských Amerikánov, ktorý sníval o vlastnej osade v Iowe.
Na začiatku 20. storočia žil v USA približne každý štvrtý Slovák, väčšina v priemyselných oblastiach severovýchodu, no časť sa rozhodla usadiť vo vlastných „kolóniách“. Kniha What is huncút? cez historické reportáže mapuje príbehy týchto pozoruhodných osád, zároveň odkrýva pozadie najväčšej prisťahovaleckej vlny z dnešného územia Slovenska do USA.
 
Túto knihu z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.