01.06.2017 18:00
Trvanie do: 01.06.2017
Martinus v Bratislave, Obchodná 26
Podujatie

Uvedenie nového románu Juraja Červenáka Vlk a dýka

 Príďte s autorom Jurajom Červenákom uviesť do života jeho najnovší román Vlk a dýka, ktorý práve vyšiel vo Vydavateľstve SLOVART. Besedu v bratislavskom Martinuse moderuje Rudi Rus. Ide už o piatu historickú detektívku tohto autora.

Juraj Červenák (1974) žije s rodinou v Banskej Štiavnici. Knižne debutoval v roku 1993, od roku 2005 je profesionálnym spisovateľom. Je držiteľom viacerých žánrových ocenení vrátane Ceny Fantázie, Ceny o najlepšiu fantasy či Ceny Akadémie sci-fi, fantasy a hororu za najlepšiu českú a slovenskú knihu roka. Jeho romány a poviedky vyšli aj v poľštine, ruštine a angličtine.

Presadil sa najmä ako autor historickej fantasy so slovanskými motívmi (série Černokňažník, Bohatier, Bivoj). Obdobie protitureckých vojen spracoval v cykle Dobrodružstvá kapitána Báthoryho.

Históriu a detektívny žáner autor spojil v príbehoch o kapitánovi Steinovi a notárovi Barbaričovi. Po úspešných románoch Mŕtvy na Pekelnom vrchu (2013), Krv prvorodených (2014), Ohnivé znamenie (2015) a Diabol v zrkadle (2016) musí notár Barbarič zvládnuť samostatný prípad Vlk a dýka.

Barbarič rieši záhadný zločin na hrade lúpežných rytierov. Hrad na hore Sitno oddávna stráži cestu k bohatým banským mestám. Na jeseň roku 1599 je pre tureckú hrozbu dobre vyzbrojený a má početnú posádku. Napriek tomu sa z neho stratí kastelánova dcéra. Zmizne uprostred noci, bez jedinej stopy. Zúfalý hradný správca prosí o pomoc notára Barbariča z neďalekej Štiavnice. Barbarič na vlastnú päsť čelí záhade, ktorá zdanlivo nemá riešenie. Šlo o útek, o únos či dokonca o vraždu? Situáciu komplikuje fakt, že na Sitne našla útočisko manželka veľmoža Illésházyho, vraj najbohatšia a najmocnejšia žena v kráľovstve. Navyše Barbarič netuší, že hrad má ešte jedného, tajného obyvateľa, o ktorom nikto nesmie vedieť. Do zložitého prípadu sa postupne vplieta krvavá minulosť hradu a sitnianske povesti o zakliatom podzemnom vojsku, o krutých lúpežných rytieroch, o duchoch a zbojníckych pokladoch.Nasledovať budú besedy s autorom v týchto slovenských mestách:

- 7. júna v Tepličke nad Váhom

- 8. júna v Martine, Slovenská národná knižnica (J. C. Hronského 1)

- 14. júna o 19.00 v Banskej Štiavnici, (Libresso Café Bar, Radničné námestie 13); sprievodná akcia: koncert jazz-rockovej skupiny Nácov kufor, čítať úryvky bude Ivo Gogál.

- 21. júna v Nitre, kníhkupectvo Martinus