25.05.2022 17:00
Trvanie do: 25.05.2022 19:00
Artforum Žilina, Mariánske námestie 11
Literárna súťaž

Vanda Rozenbergová v Žiline

„Rozenbergová je veľmi talentovaná autorka, ktorá v krátkej forme dokázala dobre vykresliť postavy a vzťahy medzi nimi, ale takisto sa jej podarilo diagnostikovať spoločnosť," povedala o knihe Zjedol som Lautreca porotkyňa ceny Anasoft litera Weronika Gogola.

Anasoft litera uvádza...
aj tento rok autorov a autorky tej najlepšej slovenskej prózy (podľa odbornej poroty literárnej ceny Anasoft litera) v kultúrnych centrách a tam, kde to kultúrou žije, po celom Slovensku.

3. z 25 plánovaných udalostí sa uskutoční v žilinskom Artfore v stredu 25. mája 2022 o 17.00. Vanda Rozenbergová predstaví svoju najnovšiu knihu Zjedol som Lautreca, ktorá je tento rok v desiatke prestížnej slovenskej literárnej ceny Anasoft litera.

 

O autorke:
Vanda Rozenbergová po ukončení Gymnázia v Novákoch absolvovala žurnalistiku na FFUK v Bratislave. Pracovala ako učiteľka, robila cenové ponuky na drevené okná, živila sa aj prácou v stávkovej kancelárii. Do roku 2019 bola zamestnaná ako bibliografka v Hornonitrianskej knižnici v Prievidzi. Je trojnásobnou finalistkou súťaže Poviedka (2001, 2005, 2006). Autorsky prispievala do rozhlasu literárnymi príspevkami pre Miniromán. V roku 2011 jej vyšla zbierka poviedok Vedľajšie účinky chovu drobných hlodavcov, v roku 2012 román Moje more a o tri roky neskôr opäť zbierka próz Slobodu bažantom, ktorá bola vo finálovej desiatke ceny Anasoft litera v roku 2016. Venuje sa aj výtvarnej práci, maľuje nepriehľadné obrazy na sklo. Mala dve samostatné výstavy, jej obrazy sú na obálkach ostatných troch kníh. V roku 2017 jej vyšiel román s názvom Muž z jamy a deti z lásky (vo finálovej päťke ceny Anasoft litera 2018 a v René – Anasoft litera gymnazistov 2018). V roku 2018 jej vyšla kniha Tri smrtky sa plavia (v desiatke ceny Anasoft litera 2019), v roku 2020 Spoločný nočný mier a v roku 2021 ostatný román Zjedol som Lautreca, ktorý je (zatiaľ) v desiatke ceny Anasoft litera 2022. Je spoluautorkou knižnej verzie večerníčka Websterovci. Žije v Prievidzi a v Piešťanoch.

 

O knihe:
Kniha je fiktívnou autobiografiou mladého muža narodeného v roku 1994. Rozprávač príbehu Bubi opisuje svoje dospievanie, ktorému dominuje zvláštny vzťah s matkou. Bubiho život je emotívna mapa kultúrnych vplyvov, do ktorej sa však postupne zapisuje zločin: on a mama Lasička riskujú životy najbezbrannejších. To, čo robia, je pravdepodobne na hranici etiky a morálky – ale možno nie.

Moderuje Katarína Labudová.

Projekt Anasoft litera z verejných zdrojov podporil hlavný partner Fond na podporu umenia.