14.02.2024 18:00
Staromestská knižnica na Blumentálskej č. 10/a v Bratislave
Podujatie

Večer s vydavateľstvom BRAK v Staromestskej knižnici v Bratislave

Pozoruhodné výkony v súčasnej svetovej literatúre s Františkom Malíkom z vydavateľstva BRAK a Janou Juráňovou, prekladateľkou knihy Rok magického myslenia.
Moderuje Jana Beňová.
 
Kniha Rok magického myslenia od Joan Didion, ktorá vyšla vo vydavateľstve BRAK koncom roka 2023, je kniha o láske, žialení a smrti. Hlboký rez odhaľujúci štruktúru a najrôznejšie vrstvy smútku a bolesti. Šok po náhlej smrti manžela, s ktorým autorka prežila vyše štyridsať rokov v dennodennom zdieľaní nielen manželského, ale i pracovného života dvoch spisovateľov. Prvý rok po jeho smrti prežíva intenzívne spomienky, flashbacky, fantázie – premýšľa, ako mohlo čosi z minulosti, čo by neprebehlo alebo sa stalo inak, možno ovplyvniť nielen ich život, ale aj oddialiť či zmeniť jeho smrť. Zabrániť jej?
Didion uvažuje spätne o mnohých priateľoch, ktorí zomreli a o „pozostalých“ ktorých, ako si až v novej situácii uvedomuje – po smrti blízkych obklopovala aura izolovanosti. Neexistencie v reálnom svete. Ako sme mohli nechať umrieť svojich milovaných? Zostávajú s nami aj po smrti? Kým intenzívne smútime alebo aj potom, keď sa stanú len fotografiou na stole? Ako rýchlo sa dokáže radikálne zmeniť život človeka?
„Sadneš si k večeri a život, aký sme žili, je preč.“
Ešte pred svojou smrťou si zapíše jej muž do zápisníka: „Ako sa horúčka môže zmeniť na infekciu celého organizmu?“ Je to jeho reakcia na vážny stav, v akom sa ocitla zrazu ich dcéra. Zdanlivo obyčajné prechladnutie sa v jej prípade zmenilo na boj o život v nemocnici, kde leží napojená na prístroje.
Didion sa tu ocitá v situácii matky, ktorá je v pokušení hovoriť svojmu dieťaťu upokojujúce vety. „Si v bezpečí. Som pri tebe.“ Ale teraz si uvedomuje hranice svojej lásky. Hranice jej moci.
Ako refrén sa v texte znovuobjavuje rodinné úslovie, vyznanie lásky: „Viac ako ešte jeden deň“. „Odkazovalo na vetu z filmu Richarda Lestera Robin a Mariana. „Milujem ťa viac ako ešte jeden deň,“ povedala Audrey Hepburn ako panna Mariana Seanovi Connerymu, ktorý hral Robina Hooda, potom ako obom podala smrtiaci jed.“
 
Rok magického myslenia sa stal takmer okamžite klasikou a denník Guardian ho zaradil na 2. miesto v rebríčku 100 najlepších non-fiction kníh všetkých čias. Doslov k slovenskému vydaniu napísal Tomáš Hučko.
 
Vydavateľstvo BRAK vzniklo v roku 2015, kedy vydalo prvý zahraničný preklad picture-booku Vojna, ktorá zmenila Rondo od Romany Romanyšyn a Andrija Lesiva, oceneného prestížnou Ragazzi Award na Medzinárodnom veľtrhu detskej knihy v Bologni. Neskôr sa pridali pozoruhodné zahraničné tituly. V posledných rokoch sa vydavateľstvo začalo zameriavať aj na detských čitateľov a čitateľky – vznikla edícia ALMA – Autorská literatúra pre malých. BRAK sa zameriava aj na preklady grafických románov, ale nevynecháva ani tie pôvodné.
 
Tešíme sa na Vás v Staromestskej knižnici na Blumentálskej 10/a, vstup voľný.