06.03.2024 15:00
Staromestská knižnica na Blumentálskej č. 10/a v Bratislave
Podujatie

Večer s vydavateľstvom Inaque

Hosťom Jany Beňovej bude vydavateľka a prekladateľka Aňa Ostrihoňová. Objavte knihy z rozmanitých kultúr a krajín.
 
Vydavateľstvo INAQUE vzniklo v roku 2012 s cieľom prinášať v slovenskom preklade súčasnú svetovú literatúru a esejistiku. Každoročne vydáva dvadsiatku nových alebo starších, ale neprávom prehliadaných titulov.
 
Počas večera upriamime pozornosť na tieto knihy:
KLAMÁRSKY ŽIVOT DOSPELÝCH – ELENA FERRANTE
Giovannin príbeh sa odohráva v prostredí strednej neapolskej spoločenskej vrstvy v polovici deväťdesiatych rokov, v ktorej sa mladé dievča stretáva s dvojtvárnosťou, falšou, krízou hodnôt a spletitosťou rodinných vzťahov. Do akého zrkadla sa má Giovanna pozrieť, aby sa našla a zachránila? Nájde kľúč k tajomstvu svojej vlastnej osobnosti vďaka tete Vittorii a chudobnej štvrti, z ktorej pred rokmi ušiel jej otec? Giovannu čaká čas veľkých zmien, objavov, sklamaní a nejednoznačností dospelosti.
 
CONNEMARA – NICOLAS MATHIEU
Strhujúci príbeh o nenaplnených snoch, nečakaných druhých šanciach a láske. Hélène sa blíži štyridsiatka. Narodila sa v malom mestečku na východe Francúzska a tvrdo pracovala na tom, aby sa z neho dostala a získala život zo stránok časopisov, ktoré si prezerala ako tínedžerka. Ale teraz, keď má zdanlivo všetko – chlapa a dve dcéry, úspešnú kariéru a dizajnový dom –, cíti sa nenaplnená, akoby jej čas pretekal pomedzi prsty. Christophe rodné mesto nikdy neopustil. Už nie je taký neodolateľný ako kedysi, vedie nenápadný život, radšej sa stretáva s kamarátmi a zabáva sa, než aby rozmýšľal, kam sa posunúť. Ako obchodný zástupca predáva krmivo pre psy, sníva o tom, že bude opäť hrať hokej ako v šestnástich, a žije so svojím otcom a synom.
Román o tom, ako sa ich dva odlišné životy opäť pretnú, opisuje zmes bolesti a nádeje z návratu ku koreňom a zo snahy o trvalý vzťah.
 
OHEŇ – MARIA POURCHET
Univerzitná profesorka Laure má manžela, dve dcéry a dom. V štyridsiatke sa jej zdá, že to všetko nie je súhrn jej túžob, ale výsledok úsilia a kompromisov. Päťdesiatnik Clément sa nudí vo svete finančníctva. Výhľad z preskleného vežiaka ho unavuje rovnako ako YouPorn. Keď sa stretnú a začnú si spolu, obaja dúfajú, že vášeň ich nedovoleného vzťahu bude katalyzátorom zmeny. S niečím však nepočítali.
Živý, silný a vtipný román o láske, ktorá je desivo vážnejšia a nebezpečnejšia, než sa na prvý pohľad zdá. Román Oheň bol nominovaný na Goncourtovu cenu.
Tešíme sa na Vás v Staromestskej knižnici na Blumentálskej 10/a. Vstup voľný.
Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.
 
Podujatie je súčasťou TÝŽDŇA SLOVENSKÝCH KNIŽNÍC.
Od 4. do 8. marca odpúšťame pokuty za oneskorené vrátenie kníh, čitateľom poskytujeme zvýhodnenú registráciu za 1 €.