10.09.2020 18:00
Kafe Scherz – Palisády, Partizánska 2, Bratislava
Podujatie

Vyšehradská literárna debata

Interferencie a prieniky medzi literatúrami vyšehradských krajín
Vyšehradská literárna debata v Kafe Scherz v predvečer festivalu BRaK
Čítačka a moderovaný rozhovor vyšehradskych básnikov, prekladateľov a literárnych vedcov sa uskutoční v predvečer otvorenia knižného festivalu BRaK.
 Zhovárať sa budú:
Karol Chmel, slovenský básnik, prekladateľ a redaktor. Okrem iných tvorca slovenských prekladov diel autorov Witold Gombrowicz, Zbigniew Herbert, Czesław Miłosz, Tadeusz Różewicz és Danilo Kiš.
Judit Görözdi, literárna vedkyňa, riaditeľka ÚsvL SAV. Autorka nedávno publikovanej knihy s názvom Dejiny v súčasných maďarských románoch.
Aleksander Kaczorowski, poľský bohemista, prekladateľ, publicista a esejista. Autor monografií o Bohumilovi Hrabalovi a Václavovi Havlovi, šéfredaktor Aspen Review Central Europe.
Katarina Kucbelová, slovenská poetka a spisovateľka, zakladateľka Ceny Anasoft Litera. V rámci projektu Visegrad Poetesse jej vyšli básne v českom, maďarskom aj poľskom preklade. V edícii Insula vicina vyšla antológia Szlováknak lenni csodás c., kde sa nachádzajú aj jej básne v maďarskom preklade.
Zoltán Szalay, maďarský spisovateľ a publicista žijúci na Slovensku, autor vicerých kníh a spolupracovník novín DenníkN.
Večerom vás bude sprevádzať
Eva Andrejčaková, novinárka, spolupracovníčka denníka SME a prekladateľka. Z jej prekladateľskej dieľne vyšli diela maďarských autorov: Virág Erdős, Dániel Varró, Pál Závada a iných. Pred pár rokmi sa v rámci vyšehradskeho štipendia zúčastnila pobytu v Budapešti.
Program v rámci projektu Café Visegrad podporil Medzinárodný vyšehradsky fond.