26.06.2017 14:00
Trvanie do: 26.06.2017
Pisztoryho palác Bratislava
Podujatie

Záchrana knižnice Agneše a Jána Kalinovcov

Pozývame Vás na veľkú verejnú štafetu za zachovanie knižnice Agneše Kalinovej v Pisztoryho paláci, o ktorej osude majú rozhodovať bratislavskí mestskí poslanci.

Knižnica sa musela sťahovať v sedemdesiatych rokoch z Bratislavy do núteného exilu v Nemecku. Po smrti Kalinovcov sa napokon vrátila späť, do Bratislavy, a to na miesto s príznačným osudom, do Pisztoryho paláca, kedysi Leninovho múzea, predtým Hitlerovej ambasády, dnes priestoru nezávislej kultúry. Chceli sme ju tu skatalogizovanú ponúknuť bratislavskej verejnosti.

Aj s vašou pomocou 6 tisíc zväzkov Kalinovskej knižnice na jeden deň ožije. Každý hosť dá hlas a tvár jednej knižke. Nasledujúci deň majú totiž poslanci Starého mesta rozhodnúť o tom, či sa knižnica bude musieť - po koľký raz už - vysťahovať do núteného exilu , aby uvoľnila miesto organizačnému zázemiu budúcich kultúrnych aktivít mestskej časti v paláci. Požiadali sme poslancov Starého mesta, aby takéto rozhodnutie zvážili. Jeden z nich nám odpísal, že budova nie je vhodná na to, aby bola "zaprataná knihami". Dostali sme od neho aj radu: "Dúfam, že to pochopíte a prestanete robiť problémy."

Niektoré z najstarších kníh patrili ešte rodičom Kalinovcov, ktorí zahynuli počas holokaustu. Sú to knihy o divadle, o filme a výtvarnom umení, v nemčine, francúzštine, angličtine, maďarčine. Svetová beletria. Knihy s venovaním od Voskovca a Wericha. Knihy, ktoré dnes nikto nevygoogli, ani nenájde v Amazone. Okrem iného je tu vzácna zbierka exilovej slovenskej a českej literatúry.

Každý z čitateľov - predčítačov prečíta kúsok z jednej z kníh. Príďte čítať a počúvať, a tým pomôcť udržať Kalinovskú knižnicu na dôstojnom mieste!

Ďakujeme vopred za pomoc! Veľmi radi Vás v pondelok privítame v Pizstoryho paláci. Potrebovali by sme len približne vedieť, ktorý čas by sa Vám v pondelok 26. medzi 14.00 a 22.00 najviac hodil.

S úctou Projekt Fórum, správca Kalinovskej knižnice