Recenzia
13.04.2010

03 biblioglosár 2010

Thomas Brezina

Prípad pre teba a Tigrí tím

Bratislava, Fragment 2009

Preklad Martina Vankúšová

Čím bol pre americké deti Alfred Hitchcock a traja pátrači, tým je dnes pre všetky deti na svete spisovateľ Thomas Brezina. Starší si ho pamätajú ako moderátora detských programov, mladší majú radosť z jeho knižiek, ktoré aktivizujú deti k pohybu a pozitívnym dobrodružstvám. V knižke Prípad pre teba a Tigrí tím nájdete vlepenú pomôcku – zázračnú lupu. S jej pomocou vyriešite spolu s detektívmi Patrikom, Beou a Lukom všetky záhady! Bea je síce dievča, no často pretromfne chalanov, o ktorých rada vyhlasuje, že sú spomalení. A aby jej chlapci neostali nič dlžní, snažia sa v tejto knihe rozuzliť nitky zamotaného prípadu. Keď hľadajú tajuplný poklad, stopy ich zavedú do Chrámu hromu, kde na Tigrí tím čaká strašidelné prekvapenie. Nie sú za ním strašidlá, ale zlí ľudia! Thomas Brezina je rakúskym vyslancom UNICEF-u, vydal takmer 400 kníh a po celý svoj život nezištne bojuje za práva detí.

Adam Blade

Tajomné príšery – Tagus, konský muž

Bratislava, Mladé letá 2009

Preklad Oľga Kralovičová

V kráľovstve Avantia, o ktorom je štvrtý príbeh z dielne Adama Bladea, sa dejú čudné veci. Dobrý čarodejník Aduro si sám nevládze poradiť so šiestimi príšerami, ktoré napadli jeho krajinu. Aduro vyčítal zo starých rukopisov, že Avantiu môže zachrániť iba istý chlapec – hrdina. Kým sa však tak stane, štvrtý netvor Tagus, konský muž, zabíja dobytok a drancuje zem. V príbehu sledujeme chlapca Toma a jeho priateľku Elenu, ktorí sa podujmú pomôcť chovateľom dobytka. Tom má vzácny meč a štít, no je iba malým chlapcom a na obrovského konského muža asi nebude stačiť... Plastické ilustrácie podfarbujú strašidelný príbeh. Deti sa pri čítaní rozhodne nebudú nudiť a ilustrácie si môžu aj vyfarbiť.

Šibalské pokusy pre malých výmyselníkov

Bratislava, Fragment 2009

Preklad Ján Ďurčo

V origináli sa táto knižka volá Colafontäne und Monsterschleim (Fontána striekajúca colu a sliz príšery). Už samotný názov, v slovenskom preklade zakódovaný, napovedá, ako dobre sa pri výrobe rozličných šibalstiev zabavíte. Ako urobiť uzol na cigarete, ako sa pozrieť za roh, ako niečo odkázať pomocou mačacieho moču, ako vypestovať hranaté paradajky či ako zadkom zasadiť perfektnú bombu, to sú len niektoré z návodov, ktoré vám poskytne táto dôležitá príručka. Ku každému návodu patrí aj hodnotenie podľa toho, ako sa ti podarí splniť úlohu. Ak nerozumieš, pomôžu ti veselé ilustrácie. A nezabudni si knižku schovať pred dospelými – čo ak by aj oni dostali chuť napríklad donútiť gumové medvedíky mutovať?

-grb-