Recenzia
13.04.2010

06 biblioglosár 2010

Bludiská pre šikovné deti

Bratislava, Fragment 2009

32 pútavých obrázkových bludísk pomáha deťom zábavnou formou trénovať pozornosť, logické myslenie a zlepšovať ich pohotovosť. Rôzne témy bludísk prinášajú zaujímavé úlohy a riešenia. Napríklad môžu hľadať, ktorá veverička sa skôr dostane k šiške, ktorou cestou musí ísť poštár na poštu, kade sa dostane krtko do postieľky.

Fiona Neillová

Priatelia, milenci a iné nerozvážnosti

Bratislava, Ikar 2009

Preklad Karol Vlk

Príbeh troch manželských párov na prahu štyridsiatky zobrazila autorka - britská novinárka - vo svojom románe, k napísaniu ktorého ju inšpirovala zvláštna skupinová fotografia mladých ľudí na riečnom člne. Hrdinami knihy je rodina Diamondovcov, v ktorej sa neurologička Laura pripravuje na tretie dieťa, ale jej manžel - scenárista Sam - tajne zrealizuje sterilizačný zákrok. Druhá rodina Sleetovcov vlastní populárnu reštauráciu v Londýne. Z Jonathana sa stala známa osobnosť - má vlastnú reláciu, pripravuje knihu s originálnymi receptami a jeho žena Hannah sa venuje práci na rodinnej farme s ekologickými potravinami. Tretím párom sú Dartovci, ktorí očakávajú prvý prírastok do rodiny. Janey sa usiluje spojiť svoju úlohu matky  a manželky finančníka Steva s vedúcou funkciou v právnickej firme. Každá zo spriatelených rodín má svoje problémy, túžby, ale i tajomstvá z minulosti. Keď sa raz všetci stretnú na Jonathanovej oslave narodenín na jednom z ostrovov v Škótsku, ožijú spomienky, bývalé vzťahy a situácia sa vyostrí...

Heather Vogel Frederick

Myší špióni. Zlatofúz

Bratislava, Vydavateľstvo SLOVART 2009

Preklad Jana Melcerová

Knižka zavedie deti medzi hlodavcov v Londýne. Zoznámi ich s prácou Myšej špionážnej agentúry a temného potkanieho sveta, kde tvrdou labou vládne F. F. Fúz, čiže Zlatofúz. Práve toho prišli navštíviť potkan Niva Piccadilly a americký Rokfort Smraďoch a požiadať o pomoc pri pomste za prehratý súboj s myšami a ich detskými priateľmi v New Yorku. Zlatofúz si obratom na prenosnom počítači našiel potrebné informácie o návštevníkoch Londýna (operná diva Lavínia Levinsonová s manželom a synom Ozym, ktorý v topánke prepašoval cez hranice myšku agentku Slávku z Washingtonu i jeho priateľku Delilah) a dostal nápad: z hotela zmizli rubíny Lavínie a aj diamant a prsteň z korunovačných klenotov. Rafinovaná krádež sa podarila a podozrenie polície padlo na Ozyho a jeho kamarátku. Agentka Slávka sa rozhodla deťom pomôcť a prostredníctvom spolupracujúcich myších agentúr vypracovali plán boja s potkanmi a navrátenia šperkov tak, aby deti oslobodili. Konflikt myší a potkanov je plný napätia – v zápase nakoniec pomôžu aj netopiere.

-lč-