Recenzia
Martin Grbjar
23.09.2009

12 biblioglosár 2009

Ursel Schefflerová

Záhada žltého kufríka

Záhada zeleného papagája

Bratislava, Fragment 2009

Preklad Martina Vankúšová

Ak je Dick Francis hviezdou medzi autormi detektívok z jazdeckého prostredia, tak by sme Ursel Schefflerovú mohli nazvať hviezdou detských detektívok. Na Slovensku vyšla ako prvá z jej série Záhada červenej ponožky a okamžite zaujala vtipnosťou, adekvátnou náročnosťou a najmä invenciou, s akou autorka vymyslela kľúč k záhadám. V tomto duchu pokračujú aj ďalšie dva zväzky z dvadsaťdielnej série. Záhada zeleného papagája obsahuje medziiným zaujímavé prípady, ako je Safaládka, Tučniak, Usmiaty hroch, Uspávacie pivo či Muž, ktorému švitorí. V Záhade žltého kufríka sa stretneme so Sprejerom, Poľovačkou na tigra i Škrečkom, ktorý nie je alibi. Obe knižky obsahujú červenú priesvitnú kartičku, s pomocou ktorej dospejete k rozlúšteniu záhady, ak ju neviete vyriešiť sami. Pod vynikajúci dojem z knižiek sa opäť podpísala prekladateľka Martina Vankúšová.

Francesca Simon

Grázlik Gabo a kliatba múmie

Bratislava, Vydavateľstvo Slovart 2008

Preklad Darina Zaicová

Viete, že Horrid Henry je po slovensky Grázlik Gabo? A že jeho učiteľka sa volá slečna Tomahavková? Určite by ste aj vy najradšej každého, kto vysloví slová domáca úloha, hodili krokodílom. A ktovie, čo by ste urobili s mladším bratom Vzorným Vilkom, keby vám tak liezol na nervy ako Grázlikovi Gabovi... Milá knižka o typickom súčasnom chlapcovi, ktorý musí v diktáte zo slovenčiny zvládnuť slová ako hieroglyfy, lichobežník a hnačka, ktorý sa veľmi svojrázne naučí plávať a napokon sa zoznámi s múmiou. Nájdete sa v nej - a možno spoznáte kohosi blízkeho aj v tých nepríjemných, hysterických rodičoch, ktorí večne nútia svoje deti, aby boli slušné, milé, pracovité a v konečnom dôsledku nenormálne. Ben Nevis

Traja pátrači. Záhada tajomného dedičstva

Mladé letá, Bratislava 2009

Preklad Marta Ličková

Traja chlapci, z ktorých medzičasom vyrástli mladí muži, si založili vlastnú pátraciu kanceláriu a vďaka brilantnému mozgu Jupitera Jonesa vyriešia každú záhadu. Zmiznutie chlapca Charlyho, požiar, únos Petra, tajomstvo divadelnej hry Scotta Carraru, krádež koruny kráľovnej zo Sáby, to sú len oporné body napínavého deja, ktorý sa skončí – ako inak? – víťazstvom logického úsudku a prenikavých dedukčných schopností mysliteľa Jupitera Jonesa. Napriek tomu, že celú záhadu vyrieši sediac v kresle, lebo má zlomenú nohu, uväznenú v gypse (nie v gipse, ako uvádza prekladateľka), znovu musíme obdivovať jeho šikovnosť. Na rozdiel od prísne slovenských prekladov Pátračov, ktoré vyšli pred takmer polstoročím, obsahuje táto knižka množstvo anglických výrazov a viet, čo dnešného mladého čitateľa chvályhodne jazykovo vyzbrojí.

Martin Grbjar