Recenzia
04.03.2005

16-17 biblioglosár 2004

Biblioglosár

Najvýznamnejšie osobnosti v dejinách ľudstva

Bratislava, JUNIOR 2004

Publikácia pomáha mladším čitateľom zorientovať sa v živote a diele popredných činiteľov svetovej histórie. Zvlášť ocenia zrozumiteľný text a bohaté ilustrácie. Rozpaky vzbudzuje výber osobností, ktorý je nielen príliš eurocentristický, ale v mnohých prípadoch vyvoláva otázky, prečo sa sem dostal Bach a nie Mozart či Beethoven, prečo tu chýba Darwin alebo čo robí medzi najvýznamnejšími osobnosťami sveta taký George Washington. Naopak, nenájdeme tu viacero najvýznamnejších osobností z iných kultúr ako Maháthma Gándhí či Konfucius. Výber osobností býva vždy subjektívny, ale tento bol nielen subjektívny, ale aj nesystematický, chaotický a bez akýchkoľvek kritérií. Škoda inak graficky veľmi pekne spracovanej knižky.

Anglické vety na každý deň

Bratislava, SPN – Mladé letá 2003

Knižiek ako je táto, nikdy nie je dosť. Hravou formou prevedie najmenších záujemcov o znalosť najdôležitejšieho jazyka súčasnosti všetkými základnými otázkami jeho gramatiky a slovnej zásoby. Malý čitateľ zistí, ako sa slovo píše, pochopí, ako sa používa, presvedčí sa, že môže mať rôzne významy a čo je veľmi dôležité – obrázok mu povie o celom výraze vždy ešte viac. Knižka je zostavená slovníkovou formou, ale pôsobí veľmi hravo a neraz vtipne, takže učenie pomocou tejto publikácie určite nebude nudné. Jednoducho: vaše dieťa sa zdokonalí v angličtine, aj keby nechcelo.

Viera Strážnická: Základy práva Európskej únie

Bratislava, Juga 2003

Zložitosť orgánov Európskej únie je ešte stále pre väčšinu občanov španielskou dedinou. Autorka sa preto pokúsila zorientovať čitateľa nielen v prameňoch práva, ale aj v inštitucionálnom systéme EÚ. Pravda, v tejto oblasti sa najmä v súčasnosti veci rýchlo menia, ale každý z nás by mal vedieť, aký je rozdiel medzi nariadeniami, smernicami a odporúčaniami, o čom rozhoduje Výbor regiónov a čo je úlohou hlavných orgánov EÚ. Kniha preto ponúka informácie, ktoré by už dnes mali patriť k všeobecnému občianskemu vzdelaniu. Minimálne preto, že ak chceme niečo kritizovať, mali by sme aspoň vedieť, o čom hovoríme...

 -ech-