Recenzia
18.10.2005

19 biblioglosár 2005

Biblioglosár

Collen McCulloughová: Dotyk

Bratislava, Slovenský spisovateľ 2005

Preklad Viktor Krupa

Román populárnej spisovateľky odkrýva pred čitateľom zvláštny príbeh rodiny v drsnej austrálskej prírode na prelome dvoch minulých storočí. Hlavná hrdinka – mladá Elizabeth Drumondová – odchádza zo Škótska ako nevesta bratranca Alexandra Kinrossa, ktorého doteraz nevidela. Napriek bohatstvu a pohodliu, ktorým ju po svadbe v novom domove obklopuje, nie je Elizabeth šťastná a manžel neskrýva rozčarovanie, že nemá mužských potomkov. Sny oboch sa rozchádzajú so skutočnosťou a dramatické udalosti v rodine poznačia každého jej člena i okolie. Najnovší román autorky je najcitlivejším príbehom po jej slávnej knihe Vtáky v tŕní.

-lč-    

LaVyrle Spencerová: Odpustenie

Bratislava, Ikar 2005

Preklad Elena Liptáková a Milena Mitevová

V poslednej štvrtine devätnásteho storočia sa do zlatokopeckého údolia v Dakote vypraví slečna Sára Merrittová. Po smrti otca sa vybrala hľadať svoju mladšiu sestru Adelaidu. Je odhodlaná v Deadwoode vydávať prvé noviny. Sama ako novinárka píše do nich články. Hneď od začiatku sa jej cesty skrížia s novým šerifom, sestru nájde v brlohu neresti... Ako sa budú ďalej odvíjať príbehy odvážnej mladej dámy, bojovníčky za zlepšenie života, to sa čitateľ dozvie v románe plnom ťaživých tajomstiev. Spolu s autorkou môžu čitatelia a najmä čitateľky premýšľať nad zdrojmi hriešnosti, nad morálnosťou nevedomých a zanedbaných a na druhej strane „cnostných“ v meste a svete mužov.

-msch-

Jozef Pavlovič: Z košíčka

Bratislava, SPN – Mladé letá 2005

Už klasická detská kniha s farebnými ilustráciami Vladimíra Machaja sa môže dostať vďaka svojmu tretiemu vydaniu do rúk a hláv najmladším generáciám slovenských ešte ne-čitateľov. Básničky a riekanky sú často vystavané formou odkrytej hádanky. Rozprávky zasa pútavo povyzrádzajú drobnôstky aj životné peripetie lesných zvieratiek o ich spoločenskom živote. Veď v ríši chrobákov používajú aj vysávač, hoci trochu neštandardne... Kniha Z košíčka má svoje roky, jej slovník je miestami archaizujúci a deti asi nebudú rozumieť každému slovu a metaforám. Napriek tomu si myslím, že tak, ako deti v ranom veku objavujú rôzne fakty a rozumejú im cez interpretácie najbližších dospelých, tak majú cez túto knižku poodhaliť čo-to z tradičnejších a prírodnejších tajomstiev.

-eť-