Recenzia
21.11.2008

22 biblioglosár 2008

Dr. Siegfried Schlett

100 najdôležitejších potravín

Bratislava, Ikar 2008

Preklad Judita Melcerová

Nemalo by mám byť jedno, čo jeme, lebo nevhodnými potravinami si nielen zaťažíme trávenie, ale môžeme aj ochorieť. V tejto knihe sú prehľadne vymenované najdôležitejšie a najzákladnejšie potraviny, ktoré by mali dominovať na jedálnom lístku, pri každej potravine je uvedené zloženie a aj spôsob správnej prípravy. Takto sa môže stať správnou príručkou pre skúsené kuchárky i pre začínajúce gazdinky, ktoré neraz nevedia zladiť potraviny, aby z nich pre svoju rodinu vytvorili chutné, zdravé aj lákavé jedlo.

Jenny Dale

Budeme kamaráti?

Bratislava, SPN – Mladé letá 2008

Preklad Katarína Szabová

Vydavateľstvo Mladé letá pokračuje vo vydávaní sympatickej série dvojjazyčných príbehov o priateľstve zvierat. Malí čitatelia dostávajú po knihách Dvaja priatelia, Psíček a mačička, Žmurko a Belko do rúk pôvabný príbeh, v ktorom autorka detskému veku prispôsobeným štýlom opisuje, ako sa nemožné stalo možným a z mačiatka a lišiačika sa stali kamatáti. Príbeh nesie múdru pointu o potrebe priateľstva. Je dobré, že texty možno sledovať paralelne v slovenčine a angličtine na protiľahlých stranách knihy. Čítanie dvojjazyčných príbehov patrí nepochybne k hravým a príťažlivým formám, ako si osvojovať a zlepšovať znalosti z cudzieho jazyka.

Pam Brown

Najmilšie priateľky mačky

Bratislava, Vydavatelstvo Slovart 2008

Preklad Daniela Marsinová

Na obálke slovenského vydania tejto milej knižočky je síce meno vydavateľky (Helen Exley), ale navzdor tomuto čudnému anglosaskému manieru uvádzam autorku, pretože pre­ukázala neobyčajné znalosti svojrázneho mačacie­ho sveta. Jej krátke, neraz vtipné a ironické výroky svedčia o bystrej a citli­vej chovateľke, s ich obsahom určite budú súhlasiť aj zoopsychológovia a etológovia. Spolu s autorkou by mal mať na obálke vytlačené svoje meno aj autor fotografií, japonský obrazový ­kúzelník Yoneo Morita. Iste mi dáte za pravdu, keď si prelistujete túto knižku. Čita­teľ neznalý mačacieho sveta sa bude čudovať, aké zaujímavosti mu autorka odkrýva, chovateľ zasa bude žasnúť, ako sa jeho skúsenosti zhodujú s postrehmi pani Brownovej. Zostáva zagratulovať Vydavateľstvu Slovart za preklad a sprís­tupnenie tejto darčekovej knižky.

-vp- -ef- Milan Kenda