Recenzia
21.12.2009

22 biblioglosár 2009

Superautá. Vyše 100 samolepiek

Supernákladiaky. Vyše 100 samolepiek

Bratislava, Fragment 2009

Zábavné zošity sú určené pre chlapcov od päť rokov, ktorých chytá triaška, keď povedľa prehrmí nablýskaný športiak a ktorí hodiny dokážu sledovať mechanické pohyby strojov a kamiónov, povedzme, na stavbe. Na dvanástich veľkých stranách sú autá a nákladiaky rozdelené na jednotlivé typy a úlohou motoristického fanúšika je do predkreslených obrazcov trafiť správne farebné samolepky. Oba zošity vyžadujú vizuálny postreh a ponúkajú priamy zmyslový zážitok. To sú adekvátne prostriedky a ciele v danej vekovej skupine, ktorými sa možno neskôr prepracovať aj k zložitejším témam motorizmu – vydavateľstvo Fragment má totiž v ponuke aj také tituly, napríklad Oceľoví giganti.

Harlan Coben

Dobre sa drž

Bratislava, Ikar 2009

Preklad Marína Gálisová

Dramatický príbeh sa venuje citlivej téme – vzťahu rodičov a detí. V popredí je rodina Bayovcov - právnička Tia a lekár Mike. Zo strachu sa rozhodli využiť modernú techniku a 16-ročnému synovi Adamovi nainštalovali do počítača monitorovací program, aby zistili, s kým a čo si píše, aké web stránky navštevuje... Onedlho odhalili znepokojujúce signály, no Adam náhle zmizol. Mike sa rozhodol po synovi pátrať na vlastnú päsť, hoci netuší, že sám „lieta“ v problémoch. Polícia totiž našla jeho recepty použité na čiernom trhu. Autor postupne objasnil zamotaný príbeh so šokujúcim vyústením, zároveň nastavil zrkadlo súčasným problémom v rodine.

120 rokov organizovanej turistiky v Banskej Bystrici 1889-2009

Zostavil D. Kaliský

Banská Bystrica, Mestský úrad - KST Lokomotíva 2009

Kolektívu autorov - nadšencov sa podarilo zmapovať 120-ročnú históriu organizovanej turistiky v Banskej Bystrici. Prehľadne spracovali jej vývoj od vzniku Zvolenskej sekcie Uhorského karpatského spolku v meste (1889) až po vznik Klubu slovenských turistov Lokomotíva Banská Bystrica (1957), ktorý sa stal priamym nástupcom turistických organizácií v minulosti. Podrobnú činnosť tohto klubu a ďalších klubov v okolí dopĺňajú rôzne spomienky, prehľad turistických publikácií či spoločných aktivít, aj informácie o podpore rozvoja turistiky a cudzineckého ruchu mestom Banská Bystrica. Texty spestrujú kópie rozmanitých materiálov, dobových i súčasných fotografií. Príspevky i vzácne spomienky v dejinnom priereze dokumentujú, ako sa v zložitých podmienkach budovali chaty, útulne, prístrešky, ale aj to, ako turizmus zjednocoval ľudí rozličného spoločenského postavenia, pomáhal formovať vzťah k prírode a jej krásam v blízkom i vzdialenejšom okolí mesta.                                                                                                                            -rm- -lč-