Recenzia
23.12.2009

26 biblioglosár 2009

Ewa Masłowska

PRACOVITÍ ANJELICI

Trnava, Dobrá kniha 2009

Vydavateľstvo Dobrá kniha ponúklo na vianočný trh tri leporelá: okrem Pracovitých anjelikov možno v kníhkupectve nájsť aj knižku s textom základnej modlitby Otče náš a titul Anjel strážny. S názornými farbenými ilustráciami všetky tri prirodzene počítajú s najmenším príjemcom, rovnako ako najmenší príjemca počíta so sprievodcom, ktorý mu ich prečíta a prípadne aj porozpráva ďalšie súvislosti, a najlepšie, keď sa s ním aj zahrá. Týmto spôsobom dieťa nenútene získava prvé kapitoly z kresťanstva. Pracovití anjelici sú anjeli s menami dní, pričom každý z nich starostlivo plní svoju prácu, samozrejme okrem Nedele – anjelskej dámy, ktorá priam povinne nepracuje, ale aj napriek tomu zaleje smädné kvietky.

Milan Kenda

Výlet do Satirónie

Bratislava, Vydavateľstvo DAXE 2009

Čerstvý držiteľ Ceny primátora mesta Ružomberok za celoživotné dielo (2009) Milan Kenda sa už pekných pár rokov prezentuje na literárnej scéne aj ako aforista a epigramatista. Nedávno mu vo vydavateľstve DAXE vyšli dve humoristické knižky. Prvá pod názvom Epidrámy a epidraky obsahuje krátke básne, stručné, vtipné i optimistické výroky odzrkadľujúce jeho životnú empíriu. Druhá, takisto duchaplná kniha aforizmov a epigramov Výlet do Satirónie sa v tematických okruhoch Trochu meteorológie nikoho nezabije, Šumivé čaro prázdnin, Školáci, záškoláci, školníci i školitelia, Život je náhoda, zriedkavo pohoda, Veršované intermezzoPoviem vám to jednou vetou len tak hemží pohotovým dôvtipom, no márne by som sa  pokúšala zachytiť v letku všetky iskry. A tak vám na záver ponúkam už len jednu životnú pravdu. „Ktože je šťastný senior? Nuž ten, na koho čakajú nepriatelia už na cintoríne, ale priatelia ešte v krčme.

Jiří Havel

MAĽOVANÉ ČÍTANIE

Bratislava, Vydavateľstvo Fragment 2009

Preklad Ján Ďurčo

Vyše tridsať nenáročných rozprávkových príbehov pre šesťročné deti, ktoré začínajú s čítaním, uspokojí ich bezhraničnú zvedavosť, zabaví ich, aj poučí. Na zľahčenie vstupu do sveta čitateľov autor zvolil osvedčený trik a niektoré slová nahradil obrázkami, ktoré nakreslil Antonín Šplíchal. Dieťa nadobúda pocit, že číta rýchlejšie, že osvojiť si text nie je až také náročné, a to ho priamo motivuje siahnuť k ďalším a ďalším knihám. Kniha je teda aj akýmsi posmelením najmä pre prvákov.

Vladimíra Komorovská –rm-