Recenzia
29.05.2008

3 biblioglosár 2008

Mary Higgins Clarková

Tajomná loď

Bratislava, Vydavateľstvo Tatran 2007

Preklad Jana Kantorová-Báliková

Veľkoformátová knižka plne ilustrovaná – do ilustrácií Wendella Minora je vsadzovaný text – plne korešponduje s príbehom, ktorý je predkladaný deťom od dvoch rokov. Svetoznáma autorka detektívnych bestsellerov Mary Higgins Clarková prvý raz predstupuje pred detských čitateľov. Treba priznať, že vcelku pútavo. Chlapec sa po búrke vyberie na pláž a nachádza zvláštny kameň. Keď nánosy oškrabuje, vylúpne sa mu z neho spona s plachetnicou. Zároveň sa objaví chlapec oblečený nemoderne. Obaja sa dajú do reči. Chlapec vraví, že sa zjavil, lebo si prišiel po sponu, ktorú kedysi stratil... Odtiaľ sa rozvíja príbeh spred 250 rokov o závisti a ušľachtilosti, pomoci druhým. Jednoduchý morský príbeh, ktorý dokáže stráviť aj menšie dieťa.

Tamara McKinley

Čas snov

Bratislava, Slovenský spisovateľ 2007

Preklad Jozef Kot

Pôsobivý obraz života v austrálskej divočine vykreslila známa spisovateľka v románe, ktorého napínavý dej zavedie čitateľa do Sydney a do vnútrozemia Nového Južného Walesu. Maliarke Jenny tragicky zahynul manžel Peter a malý synček. V deň jej 25. narodenín sa dozvedela od manželovho právnika, že jej má odovzdať darček – darovaciu zmluvu na ovčiu farmu v Churingu. Jenny váhala, ale nakoniec zvedavosť zvíťazila a išla si pozrieť farmu do vzdialeného, nehostinného buša. Drsná krása a ticho ju upútalo, postupne sa začala zaujímať o predošlých majiteľov a vznik farmy. O pôvodnej majiteľke, húževnatej krásavici Matilde Thomasovej zbierala útržky informácií a neustále cítila jej prízrak. Našla jej starý denník, a tak sa zoznámila s dramatickým príbehom ženy, ktorá ťažko musela bojovať o holé prežitie, udržanie farmy aj o lásku i trochu ľudského šťastia. Jenny ani len netušila, že osud farmy sa jej bezprostredne týka. Toto neočakávané rozuzlenie ju privedie k rozhodnutiu ponechať si farmu a začať nový život s rodiacou sa láskou k tamojšiemu správcovi Brettovi. Román je holdom krásnej, ale často krutej prírode i ľuďom, ktorí austrálske vnútrozemie milujú a nedokázali by inde žiť.

Spoznávame tvary a farby

Bratislava, Computer Press 2007

Užitočná knižka pre malých zvedavcov, ktorí sa v texte so zábavnými postavičkami ľahko naučia určovať farby a tvary rôznych vecí. Magnety pripevňujú na ilustrácie v príbehu oranžovej mačičky Ady a hnedého psíka Toma v tej najlepšej garáži v meste. Výborná pomôcka – deti určite zaujme!

-­msch- –lč–