Recenzia
11.04.2005

5 biblioglosár 2005

Biblioglosár

Julie Garwoodová: Čarovný princ

Bratislava, Ikar 2004

Preklad Ján Dulla

Román o klíčiacej láske a o nástrahách. Autorka občas s neskrývaným humorom podáva epizódky zo vzťahu muža a ženy, občas je však uvravená až hrôza. Dnešná žena si ťažko dokáže rozhovor predĺžiť o nejakú tú hodinku-dve, ak je ona alebo jej partner dohodnutý na ešte nejakej inej dôležitej schôdzke. Tvrdohlavá mladá dáma Taylor si až prekvapujúco rýchlo dokáže z vynervovanej Victorie urobiť priateľku, nezľakne sa ani života v divočine, svojhlavo si robí všetko podľa svojho, nečudo, že jej manžel, ktorý mal byť len dočasným pro forma, je z nej paf. Román sa iste bude páčiť všetkým čitateľkám, ktoré si vážia tradičné hodnoty, ako rodina, deti, vernosť, potrestané zlo.

-msch-

Conan Doyle – Sherlock Holmes – Nebezpečné dedičstvo

Bratislava, SPN – Mladé letá 2004

Pre mládež prerozprával E. R. von Schwarze

Preklad Alojz Keníž

Je dobré, že chýrny detektív Sherlock prišiel na Baker Street, kde spolu s doktorom Watsonom natrafili na deväť komplikovaných hlavolamov, na ktoré boli profesionáli zo Scotland Yardu prikrátki. Je dobré, že pôvodné príbehy celkom pútavo prerozprával akiste naslovovzatý obdivovateľ klasického detektíva a že ich A. Keníž preložil pre naše detičky azda predsa len trochu jednorozmerne odchovaných rozprávkami starých materí alebo, čo je vari ešte príznačnejšie, ľahko čítavým brakom. Doylove detektívne príbehy v každom prípade poskytnú príležitosť na hravú komunikáciu s textom, zábavu, príležitosť preskúšať si logiku, ale najmä duchaplnosť, noblesu angažovanosti, bystroum a bystrovtip. Čítať tohto autora znamená učiť sa, ako fungujú ľudské vzťahy a prečo v nich dochádza ku skratom. Čítať Sherlocka Holmesa znamená nevedome múdrieť. A verme, že prerozprávačska adaptácia obrala Doylove príbehy len o dĺžku, nie o šarm.        

-ah-

John Grisham: Zoznam

Bratislava, Ikar 2004

Preklad Alena Redlingerová

Román populárneho amerického spisovateľa zavedie čitateľa do malého južanského mesta Clantonu. Absolvent žurnalistiky Willie Traynor získava prácu v miestnom týždenníku The Ford County Times a stane sa jeho novým majiteľom i vydavateľom. Ústredným motívom románu je znásilnenie a brutálna vražda matky dvoch detí, ktorá šokuje celý Clanton a jeho okolie. Traynorove noviny podrobne sledujú proces s podozrivým Dannym Padingtonom. Hoci obvineného odsúdi porota na doživotie, tento sa dostane na slobodu už po desiatich rokoch. Vtedy nad mestom zavládne strach, lebo začnú vraždy členov poroty, ktorá Dannyho pred rokmi odsúdila...

-lč-