Recenzia
26.05.2008

6 biblioglosár 2008

Emma Tekelyová

Lesk na pery

Bratislava, Ikar 2007

Ďalší román redaktorky, moderátorky, scenáristky, módnej návrhárky prichádza s témou šoubiznisu. Protikladom lákavého sveta je obraz obyčajných ľudí. Ten reprezentuje hlavná hrdinka, moletka Eva, vedúca parfumérie, ktorá zažíva šok, keď pri sťahovaní predajne do obchodného centra dostáva výpoveď. Luxusná predajňa si totiž žiadala aj luxusný personál. Svoju situáciu spočiatku tajila, no pozviechala sa a rozhodla sa pre nový život. Schudla a zmenila imidž - blond parochňou a malinovým leskom na pery. Po úspechoch v novej práci a po vystúpení v šou Eve stúplo sebavedomie a začala sa na všetko dívať inými očami. Postava Evy bude pre ženy povzbudením, iste, nič nejde jednoducho ako v románe, ale naozaj zajtra môže byť všetko inak!

Kat Martinová

Diablov náhrdelník

Preklad Alexandra Strelková

Bratislava, Ikar 2007

Autorka, hoci svoje čitateľky vovedie do romantického prostredia barónov, grófov a markízov, viac vsádza na eroticko-romantickú lásku. Niekedy však erotizmus preženie a je z toho až soft-pornografia. Podrobné zobrazovanie jednotlivých milovaní je bezúčelné, ale zato vzrušujúce. Hrdinka a jej dobré priateľky musia byť, ako inak, nádherné, hrdinovia skvelí a podliaci sa potĺkajú svetom s pokazenými zubami! Hlavná hrdinka Grace zachraňuje otca, zamiluje sa však do jeho úhlavného prenasledovateľa, ba sa zaňho aj vydá. Striedajú sa bály, milovania, únos šesťtýždňového dieťaťa a nakoniec sa tradične všetko rieši v poslednej chvíli...

-msch-

Terence Conran

Jak žít v malých prostorách

Praha, Nakladatelství Slovart 2008

Preklad Kateřina Cenkerová

Tradičná predstava dobrého bývania súvisela s veľkými priestormi. Súčasné technológie, moderný dizajn a interiérové riešenia i nábytok na mieru však danú predstavu značne narúšajú. Aktuálne to je najmä pre väčšie mestá, v ktorých je stále viac obyvateľov. Autor výborného sprievodcu v malých priestoroch skĺbil praktickosť s krásou a dokonca s exkluzívnosťou. Malé domáce priestory nie sú znakom chudoby, naopak sú to bašty, vlastne baštičky dobrých nápadov, ktoré sú v daných podmienkach nevyhnutnosťou. Nesú v sebe hravosť a útulnosť, jednoduchosť a účelnosť, flexibilitu aj efektivitu. Text s fotografiami vytvárajú plastickú predstavu a inšpirujú k poznaniu, že aj pár metrov štvorcových v nás pri dobrom zariadení môže vyvolať pocit príjemnej, rozmernej domácnosti.

-lč- -rm-