Recenzia
11.04.2005

7 biblioglosár 2005

Biblioglosár

Ivona Mišíková: Myška v knižke a iné básničky a rapotačky

Žilina, Knižné centrum 2004

  Malá dúhová knižka ukrýva pre deti v hŕbe okatých ilustrácií dvadsaťjeden básničiek plných slniečka. Nápadité mini príbehy z lúky a lesa určite zamestnajú fantáziu najmenších čitateľov, i tých, ktorým ešte číta mama. Veselé zvieratká ich prevedú celým rokom, od prvých jarných kvietkov po mrazivú krásu studenej Pani Zimy. Ivona Mišíková namiešala paletu jednoduchých veršíkov z nezbednosti a hravosti. Pestré rýmovačky zaujmú a pobavia nielen svojou bezprostrednosťou, ale tiež šibalstvom a zvedavým pohľadom na svet, ktorý dospelým v ich uponáhľanom živote často chýba. Pre ich ratolesti bude možno práve preto táto milá, svieža knižôčka jednou z radostí ich každodennej hry.

-et-

Jeffery Deaver: Diablova slza

Bratislava, Ikar 2004

Preklad František Ružička

  Z pera medzinárodne známeho amerického autora trilerov J. Deavera vyšiel u nás preklad jeho ďalšej knihy Diablova slza. V tomto dramatickom príbehu agentka FBI Margaret Lukasova rieši prípad masakry vo washingtonskom metre, kde rukou neznámeho strelca zahynú desiatky ľudí. Zároveň starosta mesta dostane vydieračský list. Práve v súvislosti s týmto listom musí FBI požiadať o pomoc svojho bývalého agenta Parkera Kincaida. Čitateľ je svedkom mravčích krokov a hĺbavej analýzy tohto experta na dokumenty, ktorý v útržku listu nájde zvláštnu bodku nad písmenom i – tzv. diablovu slzu. FBI je v časovom strese a pod hrozbou nových krvavých útokov sa za každú cenu usiluje vyriešiť hádanku tajomného, bezohľadného zabijaka..                                                                                                                                    –lč-

Zvieratká na gazdovstve

Bratislava, Ikar 2004

  Na lúke sa pasú ovce s jahniatkami, v rybníku sa čľapocú kačky s husami a na dvore zasa pobehujú sliepky s morkami. Prasiatka radostne kvíkajú z chlieva a z holubníka počuť veselé hrkútanie holubov. Pred stajňou už nedočkavo erdží kôň zapriahnutý do voza... Touto milou knižkou rozhodne nič nemôžete pokaziť. Veľmi kultivované príbehy o tom, ako sa chovajú zvieratká na gazdovstve a ako sa o ne treba starať, aby boli zdravé a spokojné, ocenia nielen mestské deti. Sympaticky pôsobí aj „prírodný kódex“, ktorý radí deťom, ako sa treba správať na vidieku. Výsledný efekt umocňujú krásne ilustrácie najväčších detských miláčikov.

-ech-