Recenzia
Vladimír Radosa
31.12.2009

Agónia - Robin Cook

Robin Cook: Agónia

Bratislava, Ikar 2009

Preklad Henrich Chládek

Iný pohľad na svet medicíny prináša nový triler Agónia. Zameriava sa na novodobý fenomén zdravotnej turistiky, ktorý dramaticky ovplyvňuje situáciu na lukratívnom trhu poskytovania zdravotnej starostlivosti. Vzhľadom na vysoké náklady na operačné zákroky obyvatelia západných štátov hľadajú alternatívu v perfektne vybavených zdravotníckych zariadeniach v exotických destináciách – Indii, Thajsku, Singapure alebo Mexiku. Podľa odhadov Inštitútu ekonomických a spoločenských analýz INESS vycestovalo za zdravotnou starostlivosťou v roku 2005 až 500 tisíc amerických občanov, pričom ich počet neustále rastie.

Hrdinka príbehu Agónia Jennifer Hernandezová neverí vlastným očiam a ušiam, keď sa pri sledovaní vysielanie CNN dozvie o nečakanej smrti svojej starej mamy. Pre študentku štvrtého ročníka medicíny na Kalifornskej univerzite je to tvrdá rana; navyše diagnóza infarkt myokardu nezodpovedá výsledkom vyšetrení, ktoré jej starká absolvovala len nedávno. Jennifer neváha a rezervuje si let do Dillí, aby prevzala jej pozostatky. Od prvého stretnutia so zástupcami Nemocnice kráľovnej Viktórie, ktorí ju nútia telo spopolniť, tuší, že niečo nie je v poriadku. Keď v krátkom slede dôjde k ďalším skonom zahraničných pacientov s podobnými symptómami, Jennifer požiada o pomoc priateľku Lauru Montgomeryovú a jej manžela Jacka, odborníkov na súdne lekárstvo. Pomocnú ruku im podáva aj Jenniferin nápadník Neil a spoločne sa pokúšajú odhaliť pôvodcu záhadných úmrtí v indických súkromných nemocničných zariadeniach.

Atmosféra Indie s jej kultúrnym dedičstvom, hospodársky rozmach krajiny v protiklade s hroznou chudobou, zaujme exotickosťou. Cook ju využil spolu s atraktívnou témou zdravotnej turistiky na obalenie klasickej kostry svojich príbehov o odhodlanom boji proti všemocným tohto sveta.

Vladimír Radosa