Recenzia
Dagmar Podmaková
13.09.2004

Aj dráma je len človek

Miloš Mistrík

Aj dráma je len človek...

Bratislava, Spolok slovenských spisovateľov 2003

Štvorlístok autorov

Miloš Mistrík

Aj dráma je len človek...

Bratislava, Spolok slovenských spisovateľov 2003

Miloš Mistrík vydal ďalšiu knihu. Sú to štyri portréty dramatikov strednej generácie ­– Viliama Klimáčka, Ladislava Keratu, Pavla Janíka a Silvestra Lavríka. Autor sa netají, že väčšina z týchto štúdií vyšla postupne v rokoch 2000–2003 v časopise Slovenské divadlo a Kultúrny život.

Mistrík ich dal dokopy a vytvoril menšiu, ale zaujímavú knižku, ktorú spája téma – Premeny súčasnej drámy. Tak znie aj podtitul knihy. Už názvy jednotlivých kapitol ladí autor v podobnom duchu ako sú hry skúmaných dramatikov: Mizera Klimáček, Keratove výlety poza Stoku, Janíkove kruhy, Výtržník Lavrík. Mistrík sa popri svojich objektoch nedá zahanbiť. Hľadá a nachádza korene špecifického slovníka týchto autorov, ktorí si prostredníctvom jazyka a vôbec celými dramatickými textami zahrávajú s čitateľom i divákom. Cituje z ich hier, predstavuje ich postavy, porovnáva. Aj čitateľ, ktorý nepozná hry tejto štvorice, môže si urobiť celkom dobrý prierez ich tvorbou. Klimáčka, Keratu, Janíka i Lavríka spája provokácia slovníkom, situáciami, (anti)hrdinami. Ale provokuje aj Mistrík. Nielen „svojich“ autorov, ale aj čitateľov tejto knižky. Má alibi, lebo v úvodnom slove Premeny našej dramatiky tieto zmeny, na ktoré ďalej konkrétne upozorňuje, aj pomenúva. Nemožno sa čudovať, že si vybral práve týchto autorov. Prvý je najplodnejší (veď má svoje divadlo), druhý ho mal v Stoke, ale uviedli ho aj inde, tretieho, hoci hry mu vychádzajú knižne, divadlá ignorujú (či nerozumejú mu?). Ten štvrtý píše, režíruje, šéfuje, pravidelne prispieva do novín, a nemá vlastné divadlo.

Kniha Miloša Mistríka Aj dráma je len človek vypovedá o tom, že tvorba týchto autorov je vlastne ich zrkadlom alebo naopak: Napriek svojim provokáciám, škaredosti, deštrukcii, ktorú zámerne šíria, sú aj dramatickí autori len (obyčajní) ľudia...

Dagmar Podmaková