Recenzia
Vladimír Radosa
06.02.2008

Analýza vraždy - Jed Rubenfeld

Jed Rubenfeld: Analýza vraždy

Bratislava, Ikar 2007. Preklad Róbert Hrebíček

Psychoanalytik Sigmund Freud  roku 1909 predstavil svoju revolučnú teóriu psychoanalýzy aj v Spojených štátoch. S jeho návštevou sa spája množstvo otáznikov a dohadov. Po návrate do Európy totiž Freud úplne zanevrel na túto krajinu, jej obyvateľov nazval obyčajnými „surovcami“ a USA pripisoval dokonca aj svoje zdravotné problémy, ktorými však trpel oveľa skôr. Táto Freudova cesta inšpirovala amerického autora Jeda Rubenfelda k napísaniu psychologického detektívneho románu Analýza vraždy.

Príbeh začína Freudovým príchodom do New Yorku a beštiálnou vraždou mladej ženy, po ktorej dôjde k nevydarenému útoku na ďalšiu mladú obeť Noru Actonovú. K liečbe jej amnézie a straty reči je prizvaný doktor Younger, milovník Shakespeara, Freudov oddaný stúpenec a jeho sprievodca počas návštevy. Prípad vyšetruje hlavný newyorský koroner Hugel a začínajúci detektív Littlemore. Ich pátranie nie je jednoduché, v okruhu podozrivých sú príslušníci „horných desať tisíc“, strácajú sa mŕtvoly, miznú dôležité dôkazy a niekto sa jednostaj snaží zabrániť dolapeniu páchateľa. Súčasťou vyšetrovania sa stáva aj Younger, ktorého nenechali ľahostajným pôvaby krásnej Nory Actonovej. Svoje kroky pri jej liečbe konzultuje s Freudom a vďaka jeho radám sa mu podarí zbaviť ju traumy a spolu s ambicióznym policajtom Littlemorom usvedčiť vraha.

Je veľa dôvodov, prečo by ste si túto knihu nemali nechať ujsť. Určite vás pobaví tak trochu staromódnym štýlom rozprávania, pripomínajúcim „starú školu“ detektívky. Atraktívne sú aj postavy, niektoré skutočné – okrem Freuda napríklad jeho žiak a neskorší kritik, čudácky a nevyspytateľný Carl Jung, newyorský starosta McClellan, známy sadistický vrah Harry Thaw – a niektoré fiktívne – detektív Littlemore so svojimi podivnými, ale účinnými vyšetrovacími metódami, ako aj  rozprávač príbehu, sám seba hľadajúci doktor Younger. Čo vás však očarí asi najviac, je majstrovský opis New Yorku na začiatku minulého storočia, obrovskej pulzujúcej metropoly, kde konské záprahy a drožky nemilosrdne vytláčajú prvé nákladiaky a červeno – zelené (nie žlté!) taxíky, kde nastupuje éra telefónu a strechy mrakodrapov sa už takmer dotýkajú oblohy. Nablýskaný svet smotánky a jej honosné plesy a bály konfrontuje autor so špinou chudobných štvrtí a tvrdým životom najnižších vrstiev spoločnosti.

Jed Rubenfeld, profesor práva na univerzite v Yale a popredný odborník na ústavné právo, je vášnivým fanúšikom Sigmunda Freuda, Williama Shakespeara a historického New Yorku. Tieto tri prvky sú nosnou konštrukciou Analýzy vraždy. Spolu s rozprávačským talentom, bravúrnou zápletkou a Rubenfeldovým úžasným zmyslom pre detail pri vykreslení atmosféry „Veľkého jablka“ na počiatku dvadsiateho storočia tvoria dokonalý celok                                                                                                  Vladimír Radosa