Recenzia
Michaela Geisbacherová
31.05.2006

Atlas sveta - Steele Philip

Steele Philip: Atlas sveta

Bratislava, Vydavateľstvo Slovart 2005
Preklad Terézia Hochelová

  Atlas sveta z vydavateľstva Slovart predstavuje 256 strán zaujímavého textu, farebných fotografií a ilustrácií. Textová časť, ktorá prevažuje, je dobrou kombináciou faktografie a zaujímavostí o krajinách našej zemegule a jej obyvateľoch.

  Čitateľ získava pútavou formou predstavu o určitom regióne a krajinách, ktoré sa v ňom nachádzajú: stĺpček Fakty uvádza oficiálny názov krajiny, jej hlavné mesto, rozlohu, počet obyvateľov, najvyšší bod a úradný jazyk. Stĺpček Časová os obsahuje významné udalosti v dejinách každého štátu. V atlase nájdeme aj mapy a vlajky všetkých štátov sveta.

  Atlas poskytuje základné zemepisné údaje, ale aj historické údaje, zaujímavosti zo sveta kultúry, atraktívne turistické miesta, či zmienky o známych historických osobnostiach, ktoré sa spájajú s vývojom konkrétnej krajiny. Napríklad v informáciách o Holandsku sa dočítame o slávnom maliarovi Vincentovi van Goghovi a farebná fotografia domu v Amsterdame nám pripomenie osud židovského dievčatka Anny Frankovej, ktorej denník vyšiel v 50 jazykoch. A k Holandsku neodmysliteľne patrí aj syr Gouda, rovnako ako oranžové dresy holandskej futbalovej reprezentácie.

  Na dvojstránke Zem sa mení nájdeme metaforu, ktorá nám pomáha lepšie si predstaviť vývoj života na našej planéte: dejiny Zeme vtesnané do 24 hodín. Prvým známym fosíliám je priradený čas 5:45, prvé živočíchy s chrbticou – ryby – sa objavili až večer o 21:20, suchozemské rastliny o chvíľu neskôr o 21:50, prvé suchozemské živočíchy  (obojživelníky) o ďalších 10 minút, o 22:00. Dinosaury o 22:50, ale o necelú hodinu – 23:40 vyhynuli. Ľudstvu je v 24-hodinovom dni vývoja života na modrej planéte vyhradených len posledných 40 sekúnd!

  Atlas sveta je zábavným a súčasne poučným čítaním pre malých, ktorých pozýva do sveta poznávania, ale aj pre veľkých, ktorým ich znalosti osviežuje a dopĺňa o nové pohľady na krajiny sveta, ako aj na našu planétu ako celok.

Michaela Geisbacherová