Bez lásky sa nedá žiť

V poradí dvanásty román zo série s problematickým hrdinom Harry Holeom. Nórskemu autorovi stále nedochádza dych a po mierne slabšom predošlom románe tu máme opäť dielo na vrchole síl. Námet je na prvý pohľad (mierne povedané) prestrelený. Hrdina alkoholik si už zažil rôzne strasti, až si človek myslí, že toto nikto za jeden život nemôže zvládnuť.

V najnovšom titule Nôž ide Jo Nesbo až za pomyselnú hranu. Harry Hole sa prebúdza po ťažkom alkoholickom opojení. Prednedávnom ho jeho žena Rachel vyhodila z domu, v práci mu ponúkli najnižšiu možnú pozíciu a kanceláriu má s lenivým, neschopným kolegom. Poslednou ranou mohla byť informácia, že sa Rachel našla mŕtva. Jeho život je v troskách. Prvým podozrivým je jeho dávny nepriateľ Svein Finne, ktorého pustili po rokoch na slobodu. Znásilnil mladú ženu a vyhrážal sa jej. Tvrdí však, že nezabíja. Aká je teda pravda?

Prvé, čo čitateľa môže napadnúť, je, že autorovi už Harry Hole musí liezť hore krkom. Toľké rany, ktoré musí zažívať, sú neznesiteľné a navyše ťažko uveriteľné. Na druhej strane, ak sa začítame do románu, zistíme, že za posledné roky sme ľahšie stráviteľnú knihu nečítali. Autor nás ťahá za nos a keď si myslíme, že sme už vrahovi na stope, začíname sa strácať a nakoniec je hlavným vinníkom niekto, koho sme vôbec nepodozrievali.

Po prázdnejšom a lineárnejšom titule Smäd a nepochopenom spracovaní Macbetha Nesbo opäť napísal román, ktorý sa môže hrdo postaviť vedľa jeho najlepších diel. Harry starne spolu so spisovateľom, a tak je to v poriadku. Z knihy sa dozvedáme, akú hudbu Harry a možno aj autor rád počúva, rovnako sú prítomné odkazy na súčasnú politickú situáciu vo svete. Na druhej strane by som sa rád opäť stretol s nejakými novými nápadmi.
Názov knihy je zároveň vražednou zbraňou a fetišom mnohých postáv z knihy. V podstate každý podozrivý má dočinenia s týmto predmetom, dokonca aj samotný Harry Hole. Dozvedáme sa mnohé informácie o rôznych nožoch. Je to predmet, bez ktorého by ľudstvo nebolo tam, kde je dnes. Vie dávať, ale aj brať. Nakoniec, nie je dôležité, kto ním zobral život, ale ako taký jedinec rozmýšľa. Na mnohé otázky sme odpovede nedostali, ale zároveň sme zostali po prečítaní poslednej stránky spokojní.
Autor naznačuje, že s písaním o Harrym Holeovi končí, aspoň tak to môže vyzerať. Do diela sa vracajú mnohé dávnejšie postavy, akoby na rozlúčku. Jednou z nich je Kaja Solnessová, ktorá sa do jeho života zavŕtala ako nôž. Súčasťou je aj spomienka na vraha Valentína Grejsena, ale aj mnohé iné doslovné asociácie. Napríklad na Austráliu, kde Harry vyšetril jeden z prvých úspešných prípadov sériového vraha, prípadne spomienka na ázijské krajiny, kde tiež vyriešil prípad alebo sa ukryl pred nehostinným svetom.

Opäť nesklamal preklad od Jozefa Zelizňáka, ktorý prekladá nórskeho autora od úplného začiatku. Kto číta knihy v slovenčine, určite už pozná jeho rukopis a snahu o hovorový jazyk v priamych vetách. Aj vďaka nemu je Nesbo taký obľúbený. Preklad vyšiel súčasne so svetovou premiérou. V susedných Čechách vychádza kniha podstatne neskôr.

Pre tých, ktorí nečítali žiadnu z kníh Nesboa, by som knihu neodporúčal. Chýbali by im mnohé asociácie a viaceré veci by neboli pochopené. Tí, ktorí ho majú radi, si ho prečítajú tak či tak. Dobrou správou je, že je to opäť vynikajúci titul, ktorému do krásy nechýba snáď nič. Možno len viac strán. To je dobrá správa.