Recenzia
Margita Bíziková
21.12.2009

Bodka v adresári - Jarmila Repovská - (Ne)priateľka

(Ne)priateľka

(Ne)priateľka

Jarmila Repovská: Bodka v adresári

Bratislava, Ikar 2009

  Jarmila Repovská debutovala roku 2006 knihou Do roka a do dňa. Umiestnila sa s ňou na 3. mieste v našej ankete Debut roka 2006. O rok neskôr jej vyšla novela Druhé dejstvo o zložitej situácii tehotnej ženy s dieťaťom, ktorá sa musí zo dňa na deň vyrovnať nielen s manželovou neverou, rozvodom, ale aj sklamaním zo správania svojich blízkych. Najnovší titul Bodka v adresári sa rovnako ako predošlé venuje medziľudským vzťahom. Hlavná protagonistka Hana je rozvedená matka dospievajúcich detí a jej život sa pohybuje na osi práca, domácnosť a deti, zdá sa, že okrem peňazí jej nič nechýba. Nenápadná a vyrovnaná žena má kamarátku, tá je však z iného cesta. Je síce tiež rozvedená, má dobre platené miesto, o syna sa jej starajú viac rodičia ako ona. Cieľavedome hľadá novú lásku. Atraktívna Darina nemá núdzu o nápadníkov, ale tým nejde o vzťah, skôr o pobavenie. Vzťahy napokon vážne neberie ani ona, flirty na jednu noc či súbežné chodenie s dvoma chlapmi jej nerobia vrásky na čele. Situácia sa jej vymkne z rúk, keď sa šialene zamiluje do mladšieho muža, frekventanta svojho jazykového kurzu. Stráca nielen hlavu, ale aj mieru v pití, súdnosť a napokon aj dôstojnosť.

  Darina jednostaj vstupuje do ustáleného života Haninej rodiny, narúša ich súkromie, aby sa nakoniec stala nepriateľkou ženy, ktorá jej poskytovala útočisko, keď na ňu ostatní kašľali.

  Repovská nepostavila svoj príbeh na akčnosti a krkolomných zápletkách, nepomáha si posteľovými scénami, ani vulgarizmami. Stavila na protiklad dvoch spôsobov vyrovnávania sa so samotou a dvoch odlišných životných filozofií. Opatrná Hana sa bojí možného sklamania a jej prioritou sú spokojné deti, Darina vidí iba seba, ženie sa za preludom a zneužíva kamarátstvo. Nič nedáva, len berie, aby sa odvďačila podrazom. Samozrejme, v príbehu nechýba láska so šťastným koncom, ale ani aktuálny problém straty zamestnania a snaha získať ho za každú cenu.

Bodka v adresári si iste nájde svoj okruh čitateliek, veď premena škaredého káčatka na krásnu labuť, popoluška, ktorú si nájde trpezlivý a chápavý princ, a odhalené a potrestané zlo sú overené hodnoty. Oslovia aj tých, čo z rozprávok vyrástli.

Margita Bíziková