O tom, ako sa narúšajú mýty týkajúce sa medicíny na internete a ako sa s takýmito tvrdeniami vysporiadať, sa píše v knihe Lovci šarlatánov.

Homeopatia vylieči všetko, len treba veriť, očkovanie spôsobuje autizmus, vitamín C pomôže s hocičím. To je len zlomok z mýtov týkajúcich sa medicíny, ktoré sa po rozmachu internetu stali populárnymi. Ako sa s takýmito tvrdeniami vysporiadať?

Na internete je dosť podvodníkov, ktorí sa usilujú zarábať na ľudskej nevedomosti a dôverčivosti. K nepravdivým informáciám pôsobiacim dôveryhodne sa vie dostať hocikto. Každý predsa chce byť zdravý, no nie?

Lekári vyvracajú najväčšie mýty

Knihu Lovci šarlatánov: Príručka zdravého rozumu má na svedomí dvanásť slovenských a českých lekárov a odborníkov z príbuzných oblastí pod vedením Rolanda Oravského. Už od roku 2013 na internete pod menom Lovci šarlatánov vyvracajú medicínske mýty a hoaxy, pričom toto dielo má byť zhrnutím ich práce v komplexnej podobe.

Ak očakávate nudnú knihu plnú cudzích slov a dlhých súvetí, ste na omyle. Až na malé výnimky je napísaná svižným a britkým jazykom a výborne sa číta aj napriek občasnej náročnosti materiálu. Už od úvodu prekypuje sarkazmom, čo je, paradoxne, niekedy trochu na škodu. Autori síce deklarovali, že ich cieľom nie je presvedčiť ľudí, ktorí majú záľubu v konšpiráciách, ak by však trochu ubrali z ostrosti jazyka, verím, že by mohli zaujať aj prívržencov tohto tábora.

Šarlatánov lovia s humorom

Dielo je rozdelené do dvoch častí, pričom tá prvá a omnoho kratšia je zameraná teoretickejšie. Vysvetľuje základné pojmy lekárstva, fungovanie medicíny a rozdiel medzi medicínou založenou na dôkazoch a tou alternatívnou. Autori vyzdvihujú dôležitosť kritického myslenia a vedeckých argumentov. Stručne, no dostatočne opisujú najčastejšie argumentačné chyby, ktoré robia priaznivci alternatívnej medicíny počas diskusií.

Nájdu sa však aj menej pútavé časti úvodnej pasáže. Napríklad, opis medicíny založenej na dôkazoch môže vďaka kombinácii dlhších viet a lekárskych výrazov potrápiť pozornosť čitateľa, pričom podobných častí sa v knihe vyskytne viac. Na druhej strane, s tým, samozrejme, musíme rátať, ak nechceme, aby nám autori hoaxy vysvetľovali ako malým deťom.

Dôležitou ingredienciou knihy je sarkazmus a humor, čo znamená, že ani táto časť nie je písaná úplne sucho.

Beara Gryllsa nepotešia

Väčšia časť knihy vyvracia rôzne mýty a hoaxy. Tie sú rozdelené do siedmich podkapitol: očividné šarlatánstvo, maskované šarlatánstvo, sofistikované šarlatánstvo, hraničné mýty, potravinové mýty, streľba do vlastných radov a mýty o prvej pomoci.

Niektoré témy dostali väčší priestor ako iné, čo je občas na škodu. Hoci rozumiem, že to autori nechceli preháňať a isté témy sú dôležitejšie a zaujímavejšie, sem-tam som sa pristihol pri povzdychu, že toto veru ešte mohlo byť dlhšie. Ak však takto plánovali podporiť zvedavosť a nutnosť „googlenia”, tak sa im to podarilo.

Homeopatia, bankovanie, terapia s kryštálmi, prekyslenie organizmu, mýty o univerzálnych liekoch, ktoré vraj fungujú aj na rakovinu, ale aj mystifikácie o prvej pomoci. To je len malý výber z toho, čomu autori venujú pozornosť. Ak ste napríklad fanúšikmi populárneho dobrodruha Beara Gryllsa, možno budete prekvapení, že pitie moču nezabraňuje dehydratácii. Praktická časť je rozsiahla a poskytuje vedecky podložené vysvetlenia, ktorými vyvracia jednotlivé nepravdy.

Okrem najrozšírenejších tém majú najväčšiu šancu zaujať potravinové mýty. Dozvieme sa napríklad, že cukor rozhodne nie je taký škodlivý, ako sa tvrdí, či čosi o strašiaku posledného obdobia menom lepok. Zistíte aj to, že hoci je prospešný, vitamín C nedisponuje takými magickými vlastnosťami, aké sa mu pripisujú. Výber je jednoducho pestrý.

Príručka plná sarkazmu

Najväčšou chybou knihy je už spomínaný nadbytok sarkazmus. Autori v úvode napísali, že nečakajú, že by presvedčili ľudí veriacich konšpiráciám, je však škoda, že sa o to nechceli pokúsiť. Je to nesporne náročná úloha, ale vidím v tom premrhaný potenciál na komunikáciu s druhou stranou barikády.

Lovci šarlatánov sú však v konečnom dôsledku dobrou príručkou, ktorá má čo povedať množstvu ľudí. Jej cieľom má byť ukázať pravdu tým, ktorí sa ešte len rozhodujú pod vplyvom množstva správ prúdiacich zo všetkých smerov a hlbín internetu.