Hoci sa dnes za najvýznamnejšieho a najznámejšieho rozprávkara 19. storočia považuje Pavol Dobšinský, otcom slovenskej rozprávky je Samuel Reuss. Jeho pričinením vznikli rukopisné zborníky Codex revúcky A, B, C, z ktorých Jana Pácalová zostavila výber pod názvom Rozprávky starých Slovákov. O publikovaní týchto zápiskov sa rokovalo v Tatríne v roku 1847, no nikdy k tomu nedošlo – až teraz vo vydavateľstve Tatran.

Pácalová najprv rozprávky z rukopisu prepísala doslova a potom upravila aktualizovaním grafém i jazykovo. „Pri tomto postupe som sa snažila v čo najväčšej miere rešpektovať všetky rozprávačské charakteristiky pôvodného textu, do syntaxe a štylistiky som zasahovala len nepatrne,“ vysvetľuje v edičnej poznámke vydania. „Pôvodne Reuss a jeho spolupracovníci zapisovali do jednotlivých zošitov Codexov revúckych rozprávky tak, že pomedzi ne ponechali voľné strany (spravidla dve až štyri), na ktoré Reuss plánoval dodatočne dopísať komentáre k zapísaným rozprávkam.“ A tak zbierka vznikala ako komentovaný súbor rozprávok. V knihe sa ďalej píše: „Reussovi nešlo iba o zapisovanie rozprávok, aby sa zachovali v podobe, v akej sa v aktuálnom čase rozprávali. Rozprávky mali slúžiť skôr na ilustráciu toho, čo Reuss zamýšľal povedať o povahe, charaktere, kultúre a sčasti i histórii Slovákov.“

Reussovo spracovanie sa od Dobšinského líši v zdanlivo drobných rozdieloch. Napríklad v rozprávke Radúz a Ľudmila Samuel Reuss píše rozprávku tak, „aby v nej zdôraznil iniciatívu, aktivitu, múdrosť a duchovnú silu ženskej hrdinky. Keď si prečítame jeho komentár k tejto rozprávke, vidíme, že to, čo ho na nej zaujalo, je potenciál ukázať ženu ako silnú, múdru, čistú a milujúcu bytosť“.

Posolstvo, ktoré nám Reuss zanechal, vystihla Jana Pácalová v doslove Múdrosť starého pána: „Cez rozprávky a komentáre Samuela Reussa môžeme vidieť koncept sveta, v ktorom sa k nám prihovára osvietenský učenec hľadajúci harmonický ideál dobra, mravnosti a krásy. Spôsob, akým píše rozprávky a uvažuje o nich, má svoje čaro aj dnes. Nepochybne je to aj preto, že v nich Samuel Reuss zúročil ľudskú skúsenosť a prirodzenú životnú múdrosť.“
 
red