S vydávaním slovenských komiksov na Slovensku je to zvláštne. Napríklad taký Ladislav Csurma pred pár rokmi vydal (zošitovo) dotlače svojich dvoch komiksov zo série Tajomstvo strašidelného domu s prísľubom, že sa dočkáme aj tretieho dielu. Nestalo sa. Nakoniec sa jeho komiksov chopilo české vydavateľstvo Albatros a vydalo ich v českom preklade. Podobný osud „postihol“ Daniela Majlinga a jeho komiks Rudo.
V roku 2015 sa české vydavateľstvo Labyrint chopilo príležitosti a vydalo slovenský komiks Rudo. Dôvod, prečo nebol publikovaný v slovenčine, je jednoduchý: Na Slovensku nebol o vydávanie komiksov záujem. Veď komiksy sú predsa záležitosť pre deti, však? Opak potvrdili veľmi pozitívne recenzie čitateľov a z Ruda sa stal fenomén. Zlom nastal minulý rok, keď nový Majlingov komiks Zóna vydalo OZ Brak. A tomu istému vydavateľstvu vďačíme aj za tohtoročné vydanie slovenskej verzie staršieho komiksu. Pýši sa podtitulom „prvé slovenské a prvé kompletné vydanie Ruda“. A je to pravda. Nielenže má komiks na rozdiel od českého vydania pevnú väzbu, ale je dvojnásobne hrubší. Plus mnoho replík z komiksu vyznie oveľa krajšie a vtipnejšie v rodnej slovenčine. A o čom teda tento komiks je? Skôr by sme sa mali spýtať, o čom nie je.
Nie je to záležitosť pre deti s hrdinami z Káčerova, ani sa tu nepreháňa vo svojom aute superhrdina prezlečený za netopiera, ktorého nepriateľom je psychicky narušený klaun. Toto je komiks o živote. O tom, ako nefunguje, aké úskalia treba prekonať a aké bremená vám neustále hádže pod nohy. To je Rudov život, s ktorým sa pokúša po svojom vyrovnať.
Rudo je asociálny vyvrheľ, vzťahový exterminátor, cynizmom prežraný intelektuál a skeptik. To všetko sa ukrýva pod vizážou okuliarnatého mužíka, ktorý sa až náramne podobá na svojho stvoriteľa Daniela Majlinga. No Rudo je hlavne úprimný človek, ktorý je odsúdený žiť na planéte plnej debilov a idiotov. Našťastie pre neho má kamošov, ktorí mu pomáhajú vyrovnať sa s ťažkým, doslova celoživotným údelom.
Najlepší kamoš Lamma je luteránsky farár, ktorý má vždy poruke dobrú radu alebo ironickú poznámku. Rudov kamarát z detstva Soetkin je tak trochu psychopat a riadny hypochonder, ktorý sa bojí nemocníc, vredov a celkovo smrti. A krásna Nela, bývalá a súčasne platonická Rudova láska, sa vďaka manželstvu s najhlúpejším mužom na svete stará o inšpiráciu v podobe vtipov o „dementovi z fitka“.
Uzavreté poviedky sú z veľkej časti postavené na vtipnej interakcii medzi spomenutou štvoricou. Ostrý čierny humor, irónia a jemné absurdum, to všetko sú ingrediencie, ktoré z Ruda robia veľmi zábavný komiks. Sem tam sa do diania zapojí postava narušeného psychológa, na neplánovanú návštevu zavíta britský spisovateľ Salman Rushdie, zistíme, že John Lennon je v podstate zlomyseľný človek, vypočujeme si Rudove hovoriace bradavky rozjímajúce o zmysle svojej existencie a možno príde aj Ježiš Kristus.
Okrem toho tu máme aj príjemné popkultúrne odkazy. Charles Manson škrtiaci Justina Biebera, Muhammad Attá zodpovedný za septembrové útoky alebo legendárna skupina Bee Gees, to a oveľa viac vás čaká v prvých deviatich poviedkach, ktoré nájdete aj v českom vydaní. Lenže, ako hlása obálka komiksu, toto je „prvé slovenské a prvé kompletné vydanie Ruda“. Vďaka tomu tu máme celkovo pätnásť kapitol z jeho života. A je vidieť, že humor Daniela Majlinga sa ešte zlepšil. Sledovať psychopatického Soetkina ako vedúceho v detskom tábore alebo snívanie jednej z vedľajších postáv o Talianoch z rozprávky Fantaghiro či to, ako sa zrazu v komikse objaví fotoromán so samotným autorom ako z časopisu Bravo, je krásne.
Kresba vznikla podobne ako pri Majlingovom ďalšom komikse Zóna na počítači v programe maľovanie. Svojím minimalizmom neohúri bežných čitateľov superhrdinských komiksov, ale je dostatočným vystihnutím Rudových príbehov. Svoj účel plní na jednotku. Nenápadné grimasy, pozdvihnuté obočie, prevracanie očí, pohyb pier alebo detailný záber stačia na znásobenie dialógom vyšperkovaného vtipu.
Ak by som mal tento komiks k niečomu prirovnať, tak by to bola určite stripová séria Red Meat od Maxa Cannona, ktorá má rovnako minimalistický štýl, prípadne ku komiksom Wilson a Prízračný svet od Daniela Clowesa. Rudo je v podstate vyvážená situačná komédia, ktorá spája South Park s humorom filmov mladého Woodyho Allena.
Rudo pôvodne vychádzal na Facebooku ako album obrázkov, no jediná zhoda s komiksom je v menách hlavných a vedľajších postáv. Vtedajšie príbehy boli surreálne, zvláštne a mali oveľa statickejší príbeh. Prvá časť bola napríklad o tom, čo robia hlavné postavy popoludní. Rudo sedel v izbe a pozeral na hodiny. A tak mu prešlo celé popoludnie, Soetkin si čítal a pozoroval jedličku.
Rudo dostal meno po Rudovi Slobodovi. V čase jeho vzniku ním bol Daniel Majling s partiou kamarátov úplne nadšený. Ostatné mená si požičal z knihy Legenda o Ulenspieglovi, ktorú vtedy čítal, akurát, že Soetkin bola pôvodne žena a nie muž. Majling sa priznáva, že príbehy Ruda sú sčasti skutočné. Ako vraví, každá dobrá kniha má základ v realite.
A čo môžeme čakať od Daniela Majlinga v blízkom čase? V šuplíku má scenár ku komiksu Pritakať životu!!! na motívy Dostojevského a príbeh o ľuďoch na Gemeri, ktorý by mal nakresliť Shooty. Uvidíme, ktorý príbeh sa stane realitou a či najprv vyjde v češtine, alebo bude mať prednosť slovenské vydanie.