Recenzia
Elena Ťapajová
25.09.2009

Chatrč - William Paul Young

William Paul Young: Chatrč

Bratislava, Vydavateľstvo Tatran 2009

Preklad Jana Kantorová –Báliková

Táto kniha ma zaskočila. Začína sa ako detektívka. Missy, najmladšiu dcéru Mackenzieho Allena Philipsa počas rodinného výletu unesú. Nájdu iba jej obľúbené omaľovanky prepichnuté ihlicou s lienkou. Podobné našli na miestach, kde zmizli iné malé dievčatká. O niečo neskôr nájde polícia v opustenej chatrči hlboko v oregonskej divočine jej zakrvavené šatôčky. Niet pochýb – Missy sa stala obeťou sériového vraha.

Jej telo nenájdu a rodina sa nedokáže vyrovnať s jej stratou. Do veľkého smútku sa ponoril najmä otec Mack. Nevníma, že trpí celá rodina, najmä jeho staršia dcéra, ktorá sa obviňuje za sestričkinu smrť. Nechtiac prevrátila čln, otec sa rozbehol zachraňovať topiace sa deti, a tak zostala Missy na niekoľko chvíľ bez dozoru...

Po štyroch rokoch dostane Mack podozrivý odkaz, aby prišiel do chatrče na víkendové stretnutie – pravdepodobne s Bohom... Napriek všetkým pochybnostiam („Sú časy, keď sa človek rozhodne veriť niečomu, čo by normálne považoval za úplne iracionálne.“) sa tam vyberie a prežije niečo, čo zmení celý jeho život.

A zrazu sme akoby v úplne inom žánri. Mack sa stretne s Bohom v jeho troch podobách, teda s personifikovanou Svätou trojicou, ktorú ohromene vníma ako tesára Ježiša, mohutnú Afroameričanku Eloisiu a krehkú Ázijčanku Saraju... Riešia nadčasové otázky, ako kde je Boh vo svete plnom nevysloviteľnej bolesti, hnevu, zla, násilia? Prečo a ako odpúšťať sebe a tým, čo nám ublížili? Ako žiť ďalej, keď sa vám zrúti svet? Ako nájsť seba samého, pochopiť druhých i cesty utrpenia, ktorými sa vykupuje radosť a viera? Ako sa zmieriť a nájsť nesmiernosť milosrdenstva?

Cestou domov vrazí do Macka opitý vodič a on sa ocitne v nemocnici. Keď sa preberie, dozvie sa, že autonehoda sa udiala cestou do chatrče, a teda sa nemohol s nikým stretnúť. On však už vie svoje o Bohu a jeho hrách s časopriestorom. Bez ohľadu na to, či rozhovor prežil iba v predstavách, alebo v skutočnosti, dodal mu aj jeho rodine silu do nového života. A ovplyvnil i jeho priateľov.

William Paul Young je pôvodom Kanaďan a spolu s troma mladšími súrodencami vyrastal v kmeni z doby kamennej v hornatine Novej Guiney (Západná Papua), kde jeho rodičia pôsobili ako misionári. Neskôr sa vrátili do Kanady, kde absolvoval vysokoškolské štúdium náboženstva. S manželkou Kim majú šesť detí a dve vnúčatá. Román Chatrč napísal v spolupráci s Waynom Jacobsenom a Bradom Cummingsom. Predalo sa ho vyše sedem miliónov výtlačkov.

Chatrč, v ktorej sa tragédia konfrontuje s večnosťou – stojí na obálke knihy. V skutočnosti je to zaujímavé čítanie, ktoré konfrontuje našu vnímavosť a schopnosť prijať význam podobenstva: „Väčšina z nás má vlastný žiaľ, zničené sny a zlomené srdcia. Sú to naše jedinečné straty, vlastné chatrče...“, ako aj autorovho venovania „...nám všetkým, čo sa potkýname, veriac, že vládne Láska. Tak postojme, nech žiari.“

V každom prípade som rada, že mi tento príbeh pripomenul starú pravdu: „Ak na niečom záleží, potom záleží na všetkom...“

Elena Ťapajová