Recenzia
17.05.2006

Chrám a lóža - Michael Baigent, Richard Leigh - Búranie mýtov o slobodomurárstve

Búranie mýtov o slobodomurárstve

Búranie mýtov o slobodomurárstve

Michael Baigent – Richard Leigh

Chrám a lóža

Bratislava, Remedium 2006

Autorská dvojica Michael Baigent a Richard Leigh spolu vytvorili už niekoľko čitateľsky vzrušujúcich kníh. Odhalili podvod so Zvitkami od Mŕtveho mora. Pátrali po utajovaných súvislostiach politiky, ekonomiky a náboženstva pod solídnym výzorom európskych inštitúcií. Zrekonštruovali jednu z najodvážnejších hypotéz o svätom gráli, vďaka čomu spustili lavínu protestov najvýznamnejších cirkevných autorít. Vo svojej najnovšej práci zostávajú verní svojej povesti a púšťajú sa do témy, s ktorou sa tradične spája viac mýtov, legiend a klebiet ako doložených faktov a spoľahlivých informácií: vývoj slobodomurárstva. Trúfam si povedať, že o slobodomurároch ešte nikdy nebolo publikovaných toľko objasňujúcich poznatkov ako práve v knihe Chrám a lóža.

 Práca dvojice autorov je dostatočne pútavá aj bez toho, aby opustila vecnú rovinu a púšťala sa do populárnej úlohy odhaľovania slobodomurárov v dnešnej spoločnosti. Na druhej strane slobodomurárstvo nijako neospravedlňuje. Nesnaží sa očisťovať túto inštitúciu od obvinení, ktoré sa vznášajú proti nej. Tak Michael Baigent, ako aj Richard Leigh hneď v úvode pre istotu zdôrazňujú, že slobodomurármi nie sú. Ich záujem je výlučne historický. Zobrali si za úlohu vystopovať predchodcov dnešného slobodomurárstva, vypátrať jeho skutočné korene, sledovať jeho vývoj a vplyv. Nevyhýbajú sa najrozličnejším obvineniam a korupčným aféram, napokon však konštatujú, že tieto zločiny spôsobili chamtiví jednotlivci, nie inštitúcia. Slobodomurárstvo pre nich trpí rovnako ako kresťanstvo trpí pre priestupky kňazov.

  Aj v prípade vzniku Spojených štátov autori tvrdia, že pri ňom nešlo (ako sa často traduje) o „slobodomurárske sprisahanie“. Z päťdesiatich šiestich signatárov Deklarácie nezávislosti len desiatich s definitívnou platnosťou identifikovali ako slobodomurárov. Na druhej strane upozorňujú na to, že je rovnako hlúpe hovoriť o slobodomurárskom sprisahaní ako slobodomurárstvo podceňovať. Dodnes si mnohí neuvedomujú, akú veľkú úlohu zohralo pri formovaní základov americkej civilizácie slobodomurárstvo – malo väčší vplyv ako ktorákoľvek iná inštitúcia. Treba však rozlišovať, že tento štát nezaložili slobodomurári pre slobodomurárov, ale v súlade s ideami slobodomurárstva.

     Napokon kniha prichádza k záveru, že dnešné kontroverzie okolo slobodomurárstva sú len búrkou v pohári vody, množstvom nafúknutých a zveličených súvislostí, ktoré nestoja za pozornosť. Zároveň pripúšťa, že slobodomurárstvo urobilo len málo pre to, aby zlepšilo svoj obraz v očiach verejnosti. Posadnutým utajovaním a zarytým obraňovaním sa iba posilňuje presvedčenie, že má čo skrývať. Ako málo je toho, čo slobodomurárstvo musí v skutočnosti schovávať, prezrádza táto kniha. Možno je však oveľa viac toho, na čo môže byť hrdé.

–eml–