Recenzia
Lýdia Čelková
30.04.2020

Desivá hrôza v temnom príbehu

Anglická spisovateľka Lisa Jewellová vyda­la už viac ako dve desiatky románov s témou rodiny, rodinných vzťahov aj stratených detí. Mnohé z nich sa umiestnili na popredných priečkach medzinárodných rebríčkov naj­úspešnejších kníh.

Práve motív o stratenej tínedžerke sa stal ústrednou témou Jewellovej románu Jedno­ducho zmizla. Hlavnou hrdinkou tohto ro­mánu je Ellie Macková, ktorá sa jedného dňa stratí cestou do knižnice. Nik zo spolužiakov, priateľov ju nevidel, polícia nič nevypátrala a predpokladala, že len ušla z domu, lebo sa to často stáva. Iba jej matka Laurel bola pre­svedčená, že nemala dôvod ujsť a muselo sa jej niečo stať. Napriek tomu spočiatku dúfala, že sa raz vráti.

Od tejto úvodnej udalosti sa dej tohto ne­všedného príbehu rozvíja v dvoch prelínajúcich sa rovinách – súčasnosť a minulosť. Strata El­lie poznačí rodinu Mackovcov, ktorá nevydrží psychický tlak a rozpadne sa. Každý sa uzavrie do seba a hľadá si svoju cestu – otec Paul odí­de, deti Hanna a Jake sa zamerajú na štúdium a vlastný život, Laurel sa presťahuje a ostáva so svojou neutíchajúcou bolesťou sama.

Zvrat nastáva po desiatich rokoch. Polícia nájde kosti, ktoré jednoznačne patria Ellie. Konečne sa s ňou môže rodina dôstojne roz­lúčiť, ale už nič nie je ako predtým. Raz však Laurel náhodne stretne príťažlivého mate­matika – spisovateľa Floyda Dunna, ktorý žije s dcérkou Poppy so zvláštnymi maniermi a jeho ďalšia dcéra z prvého manželstva Sara Jade sa v dome objavuje iba občas. Laurel si k nim hľadá cestu, ale začne ju na tejto ne­zvyčajnej rodine čosi znepokojovať – naráža na udalosti zahalené tajomstvom či nepre­svedčivých vysvetlení, drobných nezrov­nalostí a pod. Neraz uvažuje, či má vôbec pokračovať vo vzťahu, o ktorého úprimnosti akosi pochybuje. Opäť po dlhšom čase listuje doma v denníkoch Ellie, kde zas nič konkrétne neobjaví. Upúta ju tam iba slovko „skalterka“ v súvislosti s učiteľkou matematiky Noelle Donnellyovou, ktorá Ellie doučovala. Onedl­ho vysvitne, že táto matematička je matkou Poppy, ktorú opustila ešte ako batoľa. Laurel zrazu akosi priveľa „matematikov“ v okolí vy­desí a nevie, komu a čomu veriť.

Napínavý dej románu autorka postupne zapĺňa útržkami spomienok viacerých postáv z rozličných časových období tesne pred i po zmiznutí Ellie. Nočné mory nútia Laurel byť v strehu a trpezlivo skladať jednotlivé čriep­ky z mozaiky nešťastných udalostí. Postup­né odkrývanie zložitých rodinných vzťahov i prchavého šťastia prináša v závere nečakané rozuzlenie.

Lisa Jewellová jasne ukazuje na príklade Ellie, ako stačí jeden nesprávny krok a zrazu je po všetkom: po vzťahu s fešným Theom, po mladosti, po živote. Stačí nevidieť varov­né signály a nič netušiac sa človek zamotá do klbka zradných udalostí, ktoré ho už ne­pustia späť. Román Jednoducho zmizla je plný napätia, podozrení, nedorozumení medzi po­stavami i náhlych zmien v dramatickom deji. Napriek miestami desivej hrôze i zimomriav­kam temný príbeh románu čitateľov tohto žánru upúta.