Recenzia
Elena Ťapajová
10.11.2014

Dievča s mačacím menom - Jana Benková

Hrdinkou prózy Jany Benkovej Dievča s mačacím menom (Motýľ 2014) je tridsiatnička Alexandra, čiže Saša. Býva v dedinke neďaleko Bratislavy a pracuje ako predavačka v potravinách. Pôvodne študovala právo, ale po smrti matky prerušila štúdium, aby sa postarala o sestru, a neskôr sa už na školu nevrátila. Našla si finančne výnosné miesto v právnickej firme a zdalo sa, že aj skutočnú lásku. Sklamala sa však a nakoniec zakotvila u mladšej sestry, učiteľky Lindy a jej sedemročného syna Miška. Svoje niekdajšie sny o luxusnom živote si pripomína, keď jej v módnom butiku v bratislavskom obchodnom centre priateľka, predavačka Natália, umožní občas skúšať si najnovšie modely. A práve v takom okamihu sa zoznámi so šarmantným boháčom Alexom. Páči sa jej natoľko, že sa tvári, akoby patrila do jeho kruhov, a predstaví sa mu vymysleným menom Mia. Flirt prerastie do vzťahu, ktorý komplikujú tajomstvá oboch partnerov. Najmä, keď tridsiatnička má dušu stále rozblázneného neistého dievčaťa, čo len pomaly dozrieva v ženu schopnú prebrať zodpovednosť za svoje činy i za budúcnosť druhých.

„Využi, ako vyzeráš, a vytrieskaj z toho, čo sa dá,“ radí hrdinke Natália. Zdá sa, že toto je filozofia nejednej mladej ženy. Nad následkami máloktorá uvažuje. Veď možno bude mať šťastie. To, že peniaze nemusia byť jeho zárukou, sotvaktorej zíde na um. Zaľúbená Saša sa ocitla v situácii, keď sa zrazu rozhoduje medzi dvomi mužmi i štýlmi života. Zvažuje, čo jej bude môcť poskytnúť chudobný spisovateľ a čo bohatý podnikateľ...

Jana Benková patrí medzi najzaujímavejšie autorské zjavy súčasnej slovenskej tvorby pre ženy. Pôvodným povolaním mediálna poradkyňa a publicistka má na svojom konte už šestnásť knižných titulov. V románe Dievča s mačacím menom sa jej podarilo zmocniť večnej témy túžby po láske a lepšom živote. Jej bonusom je zdravá sebairónia a istý nadhľad, ale aj znalosť reálií sveta, v ktorom sa pohybuje sesterská dvojica Saša a Linda, schopnosť upútať čitateľa živým hovorovým jazykom a príbehom, ktorý dokáže osloviť dnešné čitateľky a možno ich prinúti aj zamyslieť sa.