Dievča z minulosti - Zuzka Šulajová - Dva v jednom

Dva v jednom

Dva v jednom

Zuzka Šulajová: Dievča z minulosti, Bratislava, Slovenský spisovateľ 2008

  O mladej autorke, ktorá sa románom Džínsový denník stala objavom vydavateľstva Slovenský spisovateľ v roku 2007 a svoju novú knihu nazvala Dievča z minulosti, určite nemožno povedať, že by medzi spisovateľov vhupla odkiaľsi zo záhrobia. Skôr naopak, ako sa dozvedáme: „Písanie patrí medzi jej najväčšie záľuby a venuje sa mu od štrnástich rokov“, takže táto študentka andragogiky zrejme programovo smeruje k svojej (sľubnej?) literárnej budúcnosti. Ambície a pracovitosť jej zjavne nechýbajú. Jej rodičia môžu byť radi, že Zuzka nie je „opírsingovaný feťák s pitbulom“, podobne ako to vysvetľuje literárna rozprávačka príbehu Izabela svojim rodičom o postave Jakuba. Ten je priateľom jej sestry – dvojčaťa Miši, ale mohol by byť aj jej milencom. Mohol by?

  Okolo polnoci som vyčerpaná po nádhernom milovaní ležala vedľa Mareka na posteli a usmievala sa. Marek už polhodinu spal, slastne unavený. Ešte stále som cítila dotyky jeho roztúžených rúk na tele a vo vlasoch jeho horúci šepot, plný milostných slov.“ Lenže potom príde šok a nadránom si spomenie na Jakuba: „Prečo som si naň spomenula akurát v tej chvíli?“ No veď – prečo? Ale je to vlastne jedno, lebo napokon aj tak najdôležitejší bude Rasťo...

  Príbeh však nie je prvoplánový, má aj druhú, historickú dejovú líniu. Odohráva sa v 16. storočí v Anglicku na dvore kráľovnej Alžbety. Tu si autorka okrem fiktívnych príbehov rôznych dvoranov a dvoraniek dovolila pracovať aj s fiktívnym časopriestorom, ako sama uvádza: „zachovala som len dátum víťazstva nad španielskou armádou roku 1588. Ostatné historické medzníky a životy postáv sú buď posunuté, a teda si požili dlhšie, alebo naopak, značne skrátené, primerane potrebám knihy. Napokon – ako to všetko dopadne s prelínaním dejových línií, to si musí čitateľ ustrážiť sám. V skutočnosti táto kniha nie je plná sexu ani zabíjania, ani sa pri jej čítaní nemusíte stratiť v histórii. Len tých postáv je akosi priveľa, tak asi na dva romány. Ale vlastne, veď to aj sú dva romány v jednom. Takže kupujte a čítajte, lebo dva v jednom sa vždy oplatí.

Roman Kaliský-Hronský