Dobrá vôľa, spravodlivý rozum - Radoslav Procházka - Medzi dobrým a správnym

Medzi dobrým a správnym

Medzi dobrým a správnym

Radoslav Procházka: Dobrá vôľa, spravodlivý rozum

Bratislava, Kalligram 2005

  V slovenskej intelektuálnej sfére sa pohybuje až príliš veľa „expertov“, ktorých autorita je daná skôr manipulatívnym mediálnym prostredím ako skutočnou odbornou erudíciou. Radoslav Procházka sa na televíznych obrazovkách síce vyskytuje tiež pomerne často, ale k rozšírenému typu mediálne známych hochštaplerov rozhodne nepatrí. Vo svojej knihe venovanej hodnotám a princípom v súdnej praxi sa nám predstavil ako mladý pozoruhodne vzdelaný a rozhľadený právnik spĺňajúci všetky klasické kritériá intelektuálnej elity.

  Procházka vychádza z myšlienky, že vyznávať dobré hodnoty je čosi iné ako správne konať, že medzi tým, čo vnímame ako dobré, a tým, čo vnímame ako správne, je nezanedbateľný rozdiel. Dobré znamená označenie stavu vecí pomocou hodnôt, správne signalizuje predpisovanie konania pomocou princípov. Orgány tvorby práva majú nachádzať dobré, orgány aplikácie práva majú nachádzať správne. Platným právom je potom význam textu, ktorý sa zisťuje interpretáciou.

  Kniha je predovšetkým excelentnou, vo svojej podstate zásadnou štúdiou z oblasti právnej filozofie, ktorá sa pokúša o novú metodológiu skúmania predpokladov i výsledkov rozhodovacej činnosti. Ponúka analytický prehľad niektorých zaujímavých judikátov a niekoľko pôvodných pohľadov na prax súdenia cez prizmu kategórií, s ktorými táto prax operuje – cez prizmu hodnôt a princípov a rozdielov medzi nimi. Autor pristupuje k téme so sympatickou pokorou, takou nezvyčajnou práve pre mladého vedca. V snahe zachovať maximálnu presnosť vyjadrovania ponechal textu nesmierne náročný, náučný štýl, ktorý možno obmedzuje čitateľský dosah publikácie, ale zvýrazňuje jej odborné kvality.

Eduard Chmelár