Recenzia
Lenka Szentesiová
13.04.2010

Džínsový denník 2 - Zuzka Šulajová - Hravý dievčenský svet

Hravý dievčenský svet

Hravý dievčenský svet

Zuzka Šulajová: Džínsový denník 2, Bratislava, Slovenský spisovateľ 2009

Keď má človek sedemnásť, život občas pripomína nevydarený film bez titulkov. Rodičia sú otravne starostliví, škola zúfalo zbytočná a nudná. Súrodenci majú vlastný svet, v ktorom nikto iný nemá miesto, a dokonca aj priatelia a kamaráti sa od istého času správajú podozrivo. Netušíte, čo sa deje a jediné, čo vám zostáva, je pokúsiť sa v tom zmätku, ktorý si hovorí Život, zorientovať sa. Lenže, ako to urobiť, keď je všetko také komplikované? Spôsobov je veľa, riešenie jedno. Stránky denníka sa opäť zapĺňajú...

Džínsový denník Zuzky Šulajovej sa po dvoch rokoch dočkal pokračovania. Ak ste si obľúbili príbehy gymnazistky Pauly a jej priateľov, bude sa vám páčiť aj druhý diel. Hlavná hrdinka je síce o rok staršia, no stále rovnako bezprostredná, úprimne dôverčivá, občas nechcene prostoreká a beznádejne zmätená zo všetkého, čo sa okolo nej (a v nej) odohráva. Dotvára si svoj malý veľký tínedžerský svet, v ktorom sú kamarátstva a spojenectvá nebezpečne krehké a zároveň prekvapujúco pevné, svet, kde pocit priateľstva a spolupatričnosti je to jediné, čo má naozajstný význam a kde skutočné kamarátstvo má podobu dôvernej spriaznenosti. Dievčatá sú diskrétne chápavé, spolužiaci nenútene galantní. Partia priateľov predstavuje ochranný azyl pred drsnou realitou vonkajšieho sveta. Nájdeme tu hádky, uzmierenia, drobné intrigy, veľavravné rozhovory aj veľavravné mlčanie. A samozrejme, je tu láska. Skutočná a zdanlivá, očakávaná a prežívaná, ale najmä rozprávkovo romantická. Láska, ktorá je spočiatku lákavou hádankou, sa neskôr mení na zložitý hlavolam s jediným správnym riešením. Zoznam Pauliných ctiteľov je pomerne dlhý a pestrý, na každom ju priťahuje niečo iné, no ani jeden nespĺňa predstavu vysnívaného princa. Kameňom úrazu je jej váhavosť. Situáciu navyše komplikujú dobre mienené kamarátske a sesterské rady a očakávania rodičov, takže sa zdá, že vyriešiť tento problém bude viac než komplikované. Paula bude musieť prekonať množstvo prekážok (a obetavý čitateľ prelúskať 328 strán!), kým nakoniec nájde toho pravého, a tak trochu aj samu seba. Keďže však hovoríme o literatúre „dievčenskej“ (ktorá je modifikáciou žánru „ ženskej literatúry“), niet pochýb o tom, že sa jej to nakoniec podarí.

 Šulajová dobre pozná očakávania svojich čitateľov a dokáže ich úspešne naplniť. Charakter príbehu a autorkina naratívna stratégia veľmi presne vystihujú žánrové rámce sentimentálnych dievčenských príbehov, ktoré u nás zažívali vrchol popularity v 90. rokoch (spomeňme aspoň známu sériu Medzi nami dievčatami). Dôverne známe prostredie, uveriteľné postavy, s ktorými sa dá ľahko stotožniť, farbisté medziľudské vzťahy a naivne romantická zápletka sú atribúty, na ktorých vystavala priezračne hravý príbeh prvých lások. Spletité zákutia sveta dospievajúcich a ich malé veľké problémy vykresľuje s pochopením a zároveň veľmi súčasne a prirodzene. Výsledkom je knižka, ktorá si celkom iste získa svojho čitateľa.
Lenka Sentesiová