Recenzia
Monika Horvátová
19.11.2021

Expedícia za farbami

Magdalena Konečná, Jana Sedláčková, Štěpánka Sekaninová: Farby v prírode, Farby krajiny

Bratislava: Albatros, 2019, 2020

 

Milovníkom dokumentárnych seriálov iste netreba predstavovať geniálneho prírodovedca Davida Attenborougha, ktorý prostredníctvom seriálov o kráse našej planéty sprevádza diváka na rôzne miesta – raz sa tešíme pohľadu na krajinu z vtáčej perspektívy, inokedy sa dívame očami centimetrového hmyzu žijúceho v pralese. Všetko, čomu sa na tejto expedícii prizeráme, nás očarí svojou farebnosťou. Poznám však aj spôsob, ako precestovať Zem plnú hýrivých farieb, a pritom ani nezapnúť Netflix či BBC. Stačí si pohodlne sadnúť do kresla a mať v rukách dve knihy o farbách, ktorých autorkami sú Štěpánka SekaninováJana Sedláčková spolu s ilustrátorkou Magdalenou Konečnou.

Tak ako dokumentárne seriály dávkujú úchvatnosť a veľkoleposť prírody po častiach, aj tieto autorky vábia čitateľa (v tomto prípade zároveň cestovateľa) poznávať svet na viac etáp. V knihe Farby v prírode (2019), ktorá vznikla ako prvá, sa vyberieme objavovať zvieratá a rastliny rozdelené podľa dvanástich farieb, pričom každá farba má vlastnú dvojstranu. Zastávku si s radosťou urobíme pri modrej, najmä preto, že je to moja obľúbená farba. Autorky tu vytvorili doslova prírodnú rezerváciu modrej farby – vyskytujú sa tu zvieratá ako rybárik riečny a veľryba grónska obkolesené kvetmi ako nezábudka či horec bezbyľový. I keď žijú a rastú na odlišných miestach, tu ich spája práve farba. Nechýba ani nerastné bohatstvo drahokamov tyrkysu a zafíru – veď vďaka nim poznáme názvy farieb ako tyrkysová a zafírová. V spodnej časti každej dvojstrany sa nachádzajú odtiene danej farby (jahodová červená je predsa iná ako bordová). Okrem vzorkovníka odtieňov každá dvojstrana obsahuje aj text, ktorý zobudí všetky naše zmysly a po jeho prečítaní dostaneme chuť na farebný ovocný kokteil. V závere knihy sa naučíme niečo navyše o miešaní farieb a ich odtieňov a pomocou tejto vzácnej zručnosti sa budeme odteraz na svet pozerať s rozšíreným farebným videním.

Naše putovanie bude pokračovať v knihe Farby krajiny (2020), ktorá je druhým dielom spomínaných autoriek. Tentoraz spoznáme dvanásť biotopov a precestujeme všetky kúty sveta od polárnej krajiny až po dažďový prales. Každý biotop má k dispozícii dvojstranu, na ktorej sú znázornené živočíchy a rastliny, ktoré v ňom žijú. V hornej časti sa nachádzajú jednotlivé odtiene, do ktorých je konkrétna krajina „oblečená“. Čo myslíte, akú farbu má zimný dych? Možno neuveríte, ale aj to je odtieň polárnej krajiny. Listujeme ďalej a trošku sa zahrejeme v biotope Stredomoria. Vďaka pestrým ilustráciám sa naozaj ocitneme pri morskom brehu, odkiaľ vidieť kvety oleandra, cítiť vôňu rozmarínu a pritom počuť cikády. Tento zážitok zakončíme na lúke, ktorá sa hemží motýľmi a hmyzom všetkých druhov, a ako už vieme, aj rôznych odtieňov zelenej. Spomeniem práve jarnú listovú, pretože tento odtieň nás v prvých mesiacoch roka zobúdzal zo zimného spánku. V závere knihy sa môžeme naučiť kombinovať farby pomocou Oswaldovho kruhu, a zistíme aj to, že farieb trávy je asi tak veľa ako farieb piesku.

Po prelistovaní týchto dvoch kníh budete kráčať do lesa po prechádzkovo zelenej a obdivovať sedmokráskovo bielu s teplým odleskom slnečnej. Knihy sú určené predovšetkým pre deti od 6 rokov, myslím si však, že rozšíria farebné spektrum čitateľa v každom veku.